Manifesto

İnsanoğlu, tarımı öğrenip hayatına egemen kıldıktan sonra üzerinde yaşadığı topraklar önem kazanmaya başlamış ve onları korumak için bilinçli organizasyonlar oluşturmuştur. Birlikte yaşayan insanlar, oluşturmuş oldukları birlikteliği diğer toplumların birlikteliklerine karşı bir güç olarak kullanmışlardır ve böylece bu organizasyonların en gelişmişi olan devletler ortaya çıkınca, bu sefer toplumsallık önem kazanmaya başlamıştır. İşte, ondan sonra da vatandaşlar yani bireyler, devlete ve diğer egemen güçlere karşı savunmasız kalmamak için yine kendi içlerinde örgütlenmişlerdir. Fakat bu örgütler, her zaman savunma amaçlı kurulmadıkları gibi çok çeşitli sebeplerle de -bazen kötü niyetli ve etik dışı olsa da, ortaya çıkmışlar ve ortak bir ülkü için bir araya gelmişlerdir.

Alternatif Tarih adıyla oluşturduğumuz birliktelik, tıpkı bizden önceki organizasyonlar gibi ortak bir ülkü üzerine kurulmuştur. Bu ortak ülkü; bilimsellik veya tarih aşkıhamasi anlatımlar yahut boş zamanın değerlendirilmesi türünden bir gaye değildir. Amacımız; farklı düşünerek tarih üzerine kurmaca anlatımlar tasarlamak ve bunu yaparken eğlenmektir… Yaptığımız kurgular, hiçbir toplumu, şahsı, kurumu, dini – siyasi – etnik bir grubu hedef almamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi amacımız sadece farklı düşünerek eğer öyle olmasaydı, tarih şu şekilde yazılabilir miydi sorgusunu gerçekleştirmektir.

Belirtmekte fayda görüyoruz ki, bu mevcudiyetin amacı tarih yapmak yahut tarih yazmak değildir. Bu yönüyle de hiçbir bilimsel tarafı yoktur. Bu yüzden yazılanlar gerçek olmaktan çok uzaktır ve hiçbir zaman da gerçek olamayacaktır. Modern tarih bilimi, olabilirlik üzerine çalışmaz sadece olanla yetinir. Yani geçmişteki olaylardır tarihin konusu. Ancak, gelecek için diğer sahalara tüyolar verebilecek alan da tarihtir. Daha iyi bir gelecek için…

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, bütün insanlığı şaşırtacak bir hâl alabilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Alternatif Tarih’i kullanan kullanıcılar, Kullanım Koşulları’nı kabul etmiş sayılırlar. Kullanım Koşulları’nı okumak için tıklayınız.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı