E-Kütüphâne

21. yüzyıl, bilgiye ulaşma adına bireyler için oldukça önemli bir devirdir. Bilhassa internetin icâd edilip insanların kullanımına sunulması, bu bağlamda olumlu gelişmeler ortaya koymuştur. Ancak internetin yaygınlaşması, bilginin dağılımı esasında birçok niteliği de bozmuştur. Kadîmlerin, kütüphânelerde buldukları ve adına arayış dedikleri hikmetleri, günümüzde insanlar sanal âlemde bulamamaktadırlar. Dolayısıyla nitelikli bilgi yerine çöp yığını bilgi kavramı da internetle birlikte jargonumuza giriş yapmış oldu. Bu menfi durum, daha çok akademik sahada kendini göstermekte ve bu da, Türkiye’nin eğitim seviyesindeki düşüşü katmerlemektedir.

Alternatif Tarih olarak, kuruluş minvâlimiz gereğince bilginin niteliklisini makbûl kabul ediyor ve çalışma sahamızı da bu tür bilgiyi yaymak için genişletiyoruz. Bu gâye ile Alternatif Tarih E-Kütüphâne Bölümü’nü de hizmete açmış bulunmaktayız. Bu bölüm aracılığıyla tertipli, doğru ve nitelikli bilgiyi sizlerle buluşturmayı hedeflemekteyiz.

Teknik

Bu bölüm dâhilinde muhtelif eser, kitap, makale ve arşiv belgeleri paylaşılacaktır. Paylaştığımız dosyaların ekseriyeti .pdf (Portable Document Format ~ Taşınabilir Belge Biçimi) formatında olacaktır. Bu tür dosyaları görüntüleyebilmek için birçok yazılım bulunmaktadır. Ancak biz, bu dosya formatını üretmiş olan Adobe Systems firmasının yazılımını tavsiye etmekteyiz. Bu yazılımı Adobe Acrobat adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca bu formattaki dosyalar, birçok platform tarafından da desteklenmektedir. Yani indirmiş olduğunuz dosyaları, hem bilgisayar hem tablet hem de cep telefonunuz üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. .pdf formatı dışındaki dosyaların nasıl kullanılacağı, kendi sayfalarında ayrıca belirtilmiştir. Dosyaları görüntüleme konusunda yaşadığınız sorunları, o dosyaya ait sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Editörlerimiz, konu hakkında size yardımcı olmaya çalışacaktır.

Dosya İndirme

Paylaşımda bulunduğumuz e-kitap, makale ya da diğer dokümanların bir kısmı yüksek boyutlu olduğundan dolayı, kendi sunucularımızda barındırılmamaktadır. Bu tür dosyalar, bir bulut teknolojisi olan Dropbox hesabımız üzerinden yüklenmektedir. Dolayısıyla sitemizde verilen linkler vasıtasıyla, Dropbox üzerinden direkt olarak hızlı bir biçimde dosyaları indirebilirsiniz. Her dosyayı indirdikten sonra antivirüs yazılımınız ile taratmayı unutmayınız.

Telif ve Kullanım

Bu bölümde yer alan tüm içerik; truva atı, solucan ve bunlar gibi genel adı virüs olan zararlı bilgisayar yazılımlarından arındırılmıştır. Ancak buna rağmen, site üzerinden eriştiğiniz ya da indirdiğiniz dosyaların bilgisayarınıza zarar vermesi durumunda sorumluluk Alternatif Tarih’e ait değildir. Bu gibi zararlı yazılımlardan korunmak için alınması gereken önlemler, tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır. Bunu yanı sıra sitede yer alan doküman, makale, e-kitap, video, grafik ve görseller tanıtım amaçlı olup, hiçbir ticâri gaye gütmemektedir. Amacımız, sâdece nitelikli bilginin çoğalmasıdır. Bu ilkeden hareketle, yukarıda sayılan materyaller Alternatif Tarih’in izni olmadan herhangi başka bir ortamda yayınlanamaz. Bununla birlikte sitede doğrudan bizim üretmediğimiz materyaller de bulunmaktadır. Bu nispetle site içerisinde yer alan herhangi bir materyalde telif haklarına riayet edilmediğini düşünüyorsanız, editor@alternatiftarih.com e-posta adresini ya da İletişim Formu‘nu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alternatif Tarih E-Kütüphâne Bölümü’nü kullanarak, Kullanım Koşulları‘nı kabul etmiş sayılırsınız.


Kütüphâne Envanteri


Makale Ansiklopedi Kitap

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı