Duyurular

Osmanlıca Metinler Artık Dijitalde: “Wikilala”

"Osmanlıca belgeler de artık avcunuzun içinde" sloganıyla yayın hayatına başlayan Wikilala, Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan gazete, dergi, kitap, makale, belge ve diğer eserleri online dünyaya aktardı.

Geçtiğimiz hafta yayın hayatına başlayan Wikilala projesi, Türkiye’deki büyük bir boşluğu doldurmaya aday gibi görünüyor. Zira söz konusu internet sitesi; gazete, dergi, kitap, makale, belge ve diğer eserleri dijitale aktarma projesinde bir ilki başarıyor.

Wikilala ile neler yapabilirsiniz?

  • 15 Ulusal ve 74 Yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.
  • Edebiyattan ekonomiye, içtimaiyeden ilim ve fenne kadar onlarca farklı kategoride 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapabilirsiniz.
  • Romanlardan şiirlere, hikâyelerden sanata kadar 36 ayrı kategoride toplam 4.658 kitap içerisinde arama yapabilirsiniz.
  • Şinasi’nin Mukaddime adlı ilk makaleden başlayıp 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapabilirsiniz.
  • Fermanlardan beraatlara, defterlerden sizin gönderdiklerinize kadar farklı kategorilerden oluşan resmî evrak ve belgelerde arama yapabilirsiniz.
  • Kitabelerden mezar taşlarına, kartpostallardan hat levhalarına kadar aklınıza gelen bütün Osmanlıca materyallerde arama yapılabilir.Osmanlıca Dergi

Wikilala matbaanın çıkışından itibaren bütün Türk coğrafyasında basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde “arama” yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca belgelerde arama yapabilmelerine olanak sağlayan bir kütüphane bulunmamaktadır. Her araştırmacı dijital baskı çağına yetişmemiş olan Osmanlıca belge ve metinleri samanlıkta iğne arar gibi baştan sona gözle tarama yaparak istediğine ulaşabilmekte veya aradığına tam manasıyla ulaşamamaktadır. Wikilala bu noktada araştırma yapan bütün kullanıcılara zamanda tasarruf yapmalarına imkan sağlayarak belgeler içerisinde arama yapmalarına imkan tanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gürkan Canpolat

Alternatif Tarih'in kurucularından. Teknik altyapı ve destek hizmetini sunmaktadır. İstanbul ve Celal Bayar'da tarih okudu. Asıl mesleği bilişim sektörü üzerinedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı