Türk TarihiYakınçağ
Trend

Karadeniz’in Yüz Akı; “Giresun Gönüllü Alayları”

Millî Mücâdele'nin En Kritik Safhâsında, Sakarya'ya 3 Ay Boyunca Yürüyerek Ulaşan ve Savaşın Seyrine Yön Veren Birlikler

Giresun Gönüllü Alayları’nın, Sakarya Meydan Muharebesi öncesinde, Millî Mücâdele’nin bu önemli meydan savaşı için 3 ay boyunca yürüyerek, birliklere ulaştığı ortaya çıktı.

Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Proje Destek Sistemi (PRODES) kapsamında, Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği olarak; “Târihimi Öğreniyor, Tabiâtı Seviyorum, Sakarya Meydan Muharebesi’nin Önemi, Şehitliklerin Gençlere Tanıtılması” projesini, 3 yıl önce başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Proje tamamlandıktan sonra da bu alanda çalışmayı sürdürdüklerini ifâde eden Kahraman, pandemi önlemlerini alarak, Ankara’nın Polatlı ve Haymana bölgelerinde, incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Polatlı-Haymana Bölgesi için Târihî Millî Park

Kahraman, Sakarya Meydan Muharebesi’nde zafer kazanılmasının 100. yılı olduğunu anımsatarak; “Devletimiz, Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği Polatlı, Haymana bölgesine büyük ilgi ve alâka gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın tâlimâtlarıyla 2014-2015 yıllarında, bölge ‘târihî millî park’ olarak ilân edildi. 100 milyon liraya yakın yatırım yapıldı ve şehitlikler, ortaya çıkarıldı; müzeler kuruldu. Sayın Cumhurbaşkanımız da 13 Eylül 2020 târihinde teşrîf edeceklerdi, ancak pandemi dolayısıyla tören, sâde olarak gerçekleşti. Zaferin 100. yılı için ciddî hazırlıklar yapılıyor.” diye konuştu.

Giresun Alayları, Sakarya’ya 3 Ayda Ulaştı

Sakarya Meydan Muharebesi’nin târihteki önemini ve zaferin imkânsızlıklar içinde kazanıldığını belirten Kahraman, şöyle konuştu:

“Sakarya Meydan Muharebesi, kadını, erkeği ve çocuğuyla tüm Anadolu insanının başarısıdır. Haymana Mangal Dağı bölgesinde araştırma yaparken, gönüllü Giresun Alayları’nı tespît ettik. Giresun, 1920-1921 yıllarında, Trabzon’a bağlı küçük bir ilçe durumunda… 2 gönüllü alay, 42. Gönüllü Giresun Alayı ve 47. Gönüllü Giresun Alayı, tam 3 ay boyunca yürüyerek, Sakarya Meydan Muharebesi’ne katılıyor. Bölgenin Komutanı Fahrettin Altay Paşa, Gâzî Mustafa Kemâl Paşa’ya telgraf çeker ve Haymana Mangal Dağı’ndan; ‘Cephe düşüyor, geri çekilmek zorundayız.’ der. Mustafa Kemâl Paşa da ‘Çekilmeyin, gönüllü alay geliyor; orada mücâdele edecek.’ emrini verir. 42. Gönüllü Giresun Alayı Komutanı Hüseyin Avni Alparslan başkanlığında, 47. Gönüllü Giresun Alayı da Gâzî Topal Osman Ağa başkanlığında, bölgeye gelir. Cansiperâne bir mücâdele verilir. Olay, Turgut Özakman’ın ‘Şu Çılgın Türkler’ isimli kitabında da net anlatılır. Hüseyin Avni Alparslan, 26-27 Ağustos’ta, Haymana Mangal Dağı’nda yaralanır ve şehit olur.”

Sakarya Savaşı’nda En Çok Şehit Veren Şehrimiz; Giresun

Haymana Mangal Dağı ve Polatlı bölgesinde, çok sayıda Giresunlu şehîdin olduğunu ifâde eden Kahraman, Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarında, en çok şehîdin verildiği ilin; Giresun olarak kaydedildiğini söyledi.

Kahraman, 42. Gönüllü Giresun Alayı ve 47. Gönüllü Giresun Alayı’nın 4 bin ilâ 6 bin arasında askerden oluştuğunu dile getirerek; “Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra, hayatta kalan az sayıdaki gönüllü Giresunlu, Büyük Taarrûz’a katılmak üzere, Afyonkarahisar’a hareket eder. Afyonkarahisar’ın İscehisar Dede Sivri Tepesi’nde, yine cephenin kazanılmasında büyük yararlılık göstermişlerdir. Bugün, Afyonkarahisar’ın İscehisar Dede Sivri Tepesi’nde, Gönüllü Giresun Alayları Şehitliği de vardır. Her yıl, Ağustos ayında, burada anma törenleri düzenlenir.” ifâdelerini kullandı.

Kayseri Taş Mektep, O Yıl, Tek Mezun Vermez!

Kahraman, muharebeye yalnızca gönüllü Giresun Alayları’nın gelmediğini belirterek; “Haymana Mangal Dağı düşerse, Meclîs’in Kayseri’ye taşınması karârı alınır. Kayseri Taş Mektep, o zaman okuldur ve bu mektebin 60’a yakın öğrencisi de gönüllü olarak, Sakarya Meydan Muharebesi’ne katılır. Taş Mektep, o sene, hiç mezun vermez.” şeklinde konuştu.

“Gençler, Bu Yaşananları Çok İyi Bilmeli”

Sakarya Meydan Muharebesi’ni, her yönüyle en fazla gençlerin, çok iyi bilmesi gerektiğini ifâde eden Kahraman, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin verdiği mücâdelenin, Sakarya Meydan Muharebesi’nin, dünyâ kamuoyuna anlatılması gerekliliğini gösterdiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

Sefa Yapıcıoğlu

Alternatif Târih'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni'dir. Celâl Bayar Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Târih Bölümü ile aynı üniversitenin; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Târih Anabilim Dalı, Yeniçağ Târihi Tezli Yüksek Lisans Programı mezunudur. Yine aynı üniversite ve enstitünün; Târih Anabilim Dalı'nda, Doktora (Ph.D.) eğitimine devâm etmektedir. Şer'îyye Sicilleri konulu tezleri, Türk Halk İnanç ve İnanışları'yla ilgili araştırmaları, Türk Târihi ile özelde Klasik Dönem Osmanlı Târihi vs. alanlarda sayısız çalışmaları mevcuttur. "Alternatif Târih, Türkmen Irımları (Halk İnanışları), Şahsiyetler, Alternatif Târih Metinleri, Târihin Öteki Dünyâsı (Sıra Dışı Olaylar ve Karakterler)" gibi yayımlanmış kitapları, "Meczûp" vb. editörlüğünü üstlendiği yayınlar ile çeşitli makâleleri bulunmaktadır. Kendisini; "Târih Kreatörü & Şimdiki Zaman Gözlemcisi" olarak tanımlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı