Haberler

Osmanlı Devleti’ne Âit En Eski Eser Olarak Kayıtlara Geçen Kılıç

Mihâl Gâzî'nin (Köse Mihâl) Kılıcı, MSB Tarafından Osmanlı'nın Koleksiyondaki En Eski Eseri Olarak Îlân Edildi

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan envanter güncelleme çalışmaları sırasında, Mihâl Gâzî’ye (Köse Mihâl) âit kılıcın, Osmanlı Devleti’ne dâir en eski eser olarak kayıt altına alındığı bildirildi.

Bakanlığın resmî Twitter hesâbından yapılan paylaşımda, Osmanlı Devleti’ne âit bilinen en eski eserin, bugüne dek, Orhan Gâzî’nin miğferi olduğu belirtilerek; “Yapılan envanter çalışmaları sonrasında, Mihâl Gâzî’ye âit olan kılıç, artık en eski eser olarak kayıt altına alınmıştır. Mihâl Gâzî’nin kılıcı, Harbîye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı himâyesinde sergilenmektedir.” bilgisi aktarıldı.

Kılıcın görseline de yer verilen paylaşımda, Mihâl Gâzî ve kılıca ilişkin olarak, şu ifâdeler kaydedildi:

“Abdullah Mihâl Gâzî, yâni Köse Mihâl, aslen Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nun Harmankaya Tekfûru (vâli düzeyindeki yönetici) idi. Osman Gâzî’ye bağlı Eskişehir Beyi ile yaptığı savaşta esir düşmüş; yiğitliği ve kahramanlığı sebebiyle Osman Gâzî tarafından affedilmiştir.

1313 yılında, Müslüman olarak, ‘Abdullah’ adını alan Mihâl Gâzî, Osman Gâzî ile iyi bir dostluk kurarak, onunla birlikte bütün savaşlara katılmıştır. Mihâl Gâzî, 1327 yılında, Yenişehir’de vefât etmiş ve Bilecik’in İnhisar ilçesine bağlı Harmanköy’deki türbesine defnedilmiştir.

Askerî Müze koleksiyonları içerisinde yer alan kesici silahlarla ilgili envanter güncelleme çalışmaları esnâsında, 1564 numaralı kılıcın, Köse Mihâl’e (Abdullah Mihal Gâzî) âit olan kılıç olduğu, tespît edilmiştir. Söz konusu eser, Askerî Müze’nin Osmanlı Devleti’ne âit olan en eski eseri olarak, kayıt altına alınmıştır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı