Haberler

Anadolu’da Göbeklitepe’nin Çağdaşı Yeni Keşif

Kâhin Tepe'de Göbeklitepe ile Çağdaş Bir Tapınım Alanı Bulundu

Kastamonu’nun Araç ilçesindeki Kâhin Tepe kazılarında, Göbeklitepe ile çağdaş bir tapınım alanı ortaya çıktı.

Araç ilçesinin Kâhin Tepe mevkîsinde üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları, Düzce Üniversitesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin danışmanlığında yürütülüyor.

Baraj nedeniyle kurtarma kazısı olarak çalışmalara başlanan bölgedeki kalıntılar, Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe ile aynı döneme târihleniyor. Kazı çalışmaları, Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk yerleşimlerden biri olması açısından da ayrı bir önem taşıyor. Bugüne kadar Karadeniz’de çok eski çağlara âit bir yerleşim yeri olduğu bilinmiyordu.

Bölgede ayrıca Erken Tunç Çağı’na târihlendirilen bir yerleşim yeri de bulunuyor. Adak çukurlarının da çıktığı kazı alanının alt kısmında, Akeramik (seramiksiz) Neolitik döneme târihlendirilen yuvarlak plânlı yapılar yer alıyor.

Üç sezondur devam eden kazıların bilimsel danışmanlığını üstlenen Nurperi Ayengin, Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez Neolitik dönemin araştırıldığını belirtiyor.

Karadeniz’deki Neolitik yaşamın, Anadolu’nun geri kalanı ile ilişkili olup olmadığının anlaşılacağını belirten Ayengin; “Anadolu Arkeolojisi’nde Neolitik dönem, ilk tarımsal faaliyetlerin başlandığı dönem oluyor. Güneydoğu’da, Orta Anadolu’da, Doğu Anadolu’da, bu yerleşik yaşamı tâkip edebiliyorsunuz. Ama Karadeniz’de bu dönem, daha önce hiç çalışılmamıştı; tespit edilemediği için çalışılamamıştı. Biz ise burada Kâhin Tepesi’nde Neolitik dönemi bulduk ve bu yapıları açacağız. Karadeniz’deki Neolitik yaşamın, İç Anadolu ile Doğa Anadolu ile ya da Batı Anadolu ile ilişkileri var mı yok mu; bunları ortaya çıkartacağız.” diyor.

Kâhin Tepe’deki yerleşimlerden biri, Erken Tunç Çağı’na (MÖ III. bin) târihleniyor. Bu döneme âit bulunan birçok adak çukurunda çeşitli buluntular da ortaya çıkartıldı. Kâhin Tepe’de Akeramik Neolitik döneme târihlenen tabakada ise yuvarlak plânlı bir yapı, gün yüzüne çıkartıldı. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda, bu dönemde ilgili alanın bir sürtme taş atölyesi ve tapınma alanı olabileceği düşünülüyor.

Ayengin; “Burası, ovaya hâkim bir yer. Dönem insanlarının burayı özellikle ve bilinçli şekilde seçtiğini düşünüyorum. Kazılarda ortaya çıkan nitelikli heykeltıraşlık eserlerde, Akeramik Neolitik Dönem’in dinî inanışının, tanrılarının, hangi hayvanlardan oluştuğunu tespit ettik diyebiliriz. Buranın, insanların senenin belli dönemlerinde buraya gelip avlandığı, bilgi birikimini paylaştığı, tapındığı, hayvanların heykellerini yaptığı kutsal bir alan olduğunu düşünüyoruz.” diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı