Haberler
Trend

Türk Târihini Yakından İlgilendiren Keşif: İlk Türk Tapınağı, Bulunmuş Olabilir!

Hazar Yakınlarında Keşfedilen Antik Taş Anıtlar, Hunlar Tarafından mı İnşâ Edildi?

Göçebe kabîleler tarafından inşâ edilme ihtimâli olan dev, 1500 yıllık eski bir taş kompleksi, Kazakistan’daki Hazar Denizi’nin doğu kıyısı yakınlarında keşfedildi. Arkeologların “İskit’ten Sibirya’ya Eski Uygarlıklar” gazetesindeki raporuna göre; bu kompleks, yaklaşık 300 dönümlük (120 hektar) ya da 200 Amerikan futbolu sahasından daha büyük bir arâzî üzerine yayılmış, çok sayıda taş yapıları içeriyor.

Mangistaus Devlet Târihi ve Kültürel Kaynak’ta arkeolog olan Andrey Astafiev ile Arkeoloji ve Etnoğrafya Sibirya Bölüm Enstitüsü Rus Bilimler Akademisi’nden Evgenii Bogdanov, gazete makâlelerinde şunları yazdılar:

“Alan, detaylarıyla incelendiğinde, taş yapıların birkaç modeli tanımlandı. En küçük taş yapıları, sâdece 13’e 13 fit (4’e 4 m) ve en büyüğü 79’a 112 fit (24’e 34 m)… Bu yapılar, toprağın içine dikey olarak girmiş, taştan yapılma levhâlardır. ‘Stonehenge’ (Dikili Taşlar) yapısını andıran taşlardan bâzılarının üzerinde, silâh oymaları ve onlara kazınmış yaratıklar görülüyor.”

Taş Kompleksin Keşfi

2010 yılında, Aktau denilen bir kasabadan F. Akhmadulin adında bir adam, gümüş eyerin parçaları ve diğer eserleri bulduğunda, Hazar Denizi’nin doğu kıyıları yakınındaki Mangyslak Yarımadası’nda konumlanmış olan Altynkazgan’da, metâl bir dedektör kullanmıştı. Akhmadulin, eserleri Aktau’da çalışan Astafiev’e getirdi.

Astafiev ve Bogdanov’/’un yazdıklarına göre; “Bölgenin büyük bir kısmı, çalılarla kaplı çölden oluşuyor”. Ancak Astafiev, Akhmadulin’in kendisine getirdiği eserlerin, çöl konumunun keşfedilmemiş 120 hektarlık bir taş kompleksinin kalıntılarını içinde barındırdığını fark etti. Akhmadulin, bu taş yapıların birinde, eserlerin yerini saptadı.

Kazı çalışmaları 2014 yılında devâm ederken, arkeologlar, Akhmadulin’in eyeri bulduğu taş yapıyı kazdılar. Sonradan kamçı kalıntıları olduğu anlaşılan iki bronz obje dâhil, diğer eserler ile birlikte daha fazla eyer parçası da buldular.

Eyerin Sâhibi Kimdi?

Arkeologlar, kazı yapmak ve taş kompleksin kalıntılarını incelemek için çok şey yapılması gerektiğini, söylediler. Astafiev ve Bogdanov; “Yapının belirli özellikleri ve Altynkazgan’daki taş mahfazaların düzgün detayları, göçebe kavîmler tarafından oraya bırakıldıklarını tahmîn etmemizi sağlıyor” dedi. Onlara göre; gümüş eyerdeki dizayn ve dekorasyonlar, Roma İmparatorluğu’nun yıkıldığı ve “Hunlar” olarak adlandırılan bir grubun, Asya ve Avrupa kıtaları boyunca ilerlediği bir zamâna rastladığına, işaret ediyor. Hunların ilerlemesi, Avrasya bozkırlarındaki çeşitli etnik grupların, önceki vatanlarından ayrılmalarına sebep oldu.

Araştırmalar, hâlen devâm ediyor ve Bogdanov, 2017 yılında gümüş eyer üzerine yapılan araştırma hakkında başka bir yazı daha yayınlamayı plânladığını, söyledi. Ayrıca yeni bulunan alanı, halka fark ettirmeyi umduğunu da ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı