Haberler

Hatay’da 3.400 Yıllık Çivi Yazılı Tablet Bulundu

"Medeniyetler Beşiği" Anadolu'nun Kadîm Târihî Merkezi Hatay'da Yeni Keşif

Hatay’daki Aççana Höyük, eski Alalah kentinde bulunan yaklaşık 3.400 yıllık çivi yazılı tablette, bilinmeyen bir krala yapılan ödemelerin kaydı yazıyor.

Mukiş Krallığı’nın başkenti eski Alalah olduğu saptanan yerleşim, çivi yazılı belgelerin bulunduğu saray ve tapınak yapılarına sâhip olması nedeniyle Yakın Doğu ve Anadolu arkeolojisi içerisinde oldukça önemli bir konuma sâhip.

Eski Alalah kenti, Amik Ovası’nda yer alan bölgesel Mukiş Krallığı’nın başkentiydi. Arkeolojik alanda yaklaşık 20 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında, burada yaşamış Tunç Çağı toplumuna dâir kültürel ve sosyopolitik yapılar araştırılıyor.

Kazı Heyeti Başkanı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Akar, tabletin özellikle zaman aralığı ve bölgede nâdir bulunması nedeniyle oldukça önemli olduğunu söylüyor:

“Tunç Çağı içerisinde çivi yazılı metinlere ulaşabilmek, o kadar kolay değil. Her zaman böyle bir veri elde etme şansınız olmuyor.”

Söz konusu 3.400 yıllık tablette, bir krala yapılan ödemeler ile ilgili bilgiler yer alıyor; ancak bu kralın kim olduğu, ismi bilinmiyor.

Doç. Dr. Murat Akar; “Bölgede, târihsel süreçte Mitanni ile Hitit İmparatorluğu arasında bir kavganın olduğu, bu kavganın arasında kalan bölgesel krallığın da aslında bir zaman Hitit, bir zaman ise Mitanni imparatorluklarına hizmet ettiğini, biliyoruz. Tablet, bu anlamda bizim için önemli. Aynı zamanda mevcut kralın kime hizmet ettiğini de öğreneceğiz.” diyor.

Bölgesel kent devleti olarak Orta Tunç Çağı’nda kurulduğu tahmin edilen Alalah, daha sonra Halep’teki Yamhad Krallığı, Mezopotamya’da etkin olan Mitanniler ve Anadolu merkezli Hititler’in yönetimi altında bulunmuştu.

Doç. Dr. Murat Akar; “Ancak bulgular çok yeni olduğu için daha fazla da bir şey söylemek için erken. Tabletin yayını, bu yıl içerisinde tamamlanacak.” diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı