Haberler

Bronz Çağ’a Târihlenen Ev Kalıntılarında Oyuncak Domuzlar Ortaya Çıktı

3.500 Yılı Geride Bırakan Figürinler

Arkeologlar, Polonya’da Bronz Çağ’a âit bir evin içinde; çocuk oyuncakları olduğu tespit edilen, domuz şeklinde figürinler buldu.

Figürinler, Polonya’nın güneyinde, Krakov’un yaklaşık 68 km güneydoğusundaki Maszkowice köyünde bulundu.

Figürinlerin bulunduğu yerleşim, yaklaşık 3.500 yıl öncesinden kalma, anıtsal taş duvarla çevrili bir yerleşmeydi. Burası, Avrupa’nın bu bölümünde, türünün en eskisi olduğu için uzun zamandır araştırmacıların ilgisini çekiyordu.

Yerleşimin içindeki evlerden birinin içinde, araştırmacılar, domuz tasvirli iki küçük kil figürin buldu.

Araştırmaya lîderlik eden Jagiellonian Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nden Marcin S. Przybyła, “Bunlar, hayvanları temsil eden zoomorfik heykelciklerin bu türdeki ilk bulguları” dedi.

Przybyła’ya göre; figürinlerin açıkça belli olan sırtları, onları bugünün yaban domuzlarına benzetiyordu ve bunlar kesinlikle domuzu temsil ediyordu. O zamanlar, domuzlar, günümüzdeki domuzlardan çok, yaban domuzlarına benziyordu.

Sadece birkaç santimetre uzunluğundaki figürinler, domuz şeklindeydi ve burnu ile kulakları da belirgindi. Pembemsi tonlara sâhip, yumuşak toprak rengi, bunların daha çok domuz gibi görünmelerini sağlıyordu.

Bunlardan biri, diğerinden daha koyuydu. Bu da kilden şekilleri oluşturduktan sonra, sertleştirmek için kullanılan fırınlama işlemindeki kazâra bir farklılıktan kaynaklanıyor olabilirdi.

Przybyła, aynı evin içinde bulunmalarına rağmen, figürinlerin biraz farklı olan üslûpları, iki farklı kişi tarafından yapıldığının bir işâreti olabileceğini de öne sürüyor.

Kil domuzların işlevi, belirsiz; ancak araştırmacılar, genellikle bu tür buluntuları, çocuk oyuncakları veyâ bir kültte kullanılan nesneler ya da her ikisi birden olarak değerlendiriyor. Çünkü bâzı öğeler, her iki amaca da hizmet etmiş olabiliyordu.

Nesneler, zamânın insanları için özel bir öneme sâhip bir hikâyeyi anlatmak için de kullanılmış olabilirdi. Buna benzer daha modern bir örnekte, bâzı âileler, Noel’den önce ortaya çıkardığı ahşap veyâ diğer malzemelerden yapılmış Doğum Sahnesi figürlerini, kullanıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı