Haberler

Târihî Roma Köprüsü’nün ‘Fayans’ Restorasyonuna, TMMOB Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Turizm Derneği’nden de Tepki Geldi

TMMOB Gaziantep Şubesi ile Gaziantep Turizm Derneği tarafından, Araban ilçesindeki Roma dönemine âit Septimius Severus Köprüsü kalıntılarının restorasyonunun, aslına uygun yapılmadığı iddiâ edildi.

gazientep-tarihi-roma-koprusu-fayans-restorasyon-tepki2-alternatiftarihGaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısında, Roma döneminden kalan köprünün restorasyonunun, 7 Eylül 2015 târihinde yapılan ihâleyle başlatıldığını kaydetti. İhâle târihî îtibârıyla Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce onaylanan bir restorasyon projesi bulunmadığını savunan Severoğlu, ihâle gerçekleştirilmeden önce, Kurul tarafından çeşitli kararlar alındığını aktararak, şunları kaydetti:

“Restorasyon projesi, Kurul tarafından uygun bulunmamıştır. Ayrıca kararda, kültür varlığı için ‘Mülkiyeti Karayollarına âit’ denilmektedir. Bu imkânsızdır, Mâliye Hazinesi’nindir. Revize restorasyon projesinin, yapının büyük bir kısmının yok olmasından dolayı, mevcut kalıntıların yapının tamamlanarak, onarılması için yeterli veri sağlamadığı, işlevsel bir gereklilik bulunmadığı, tamamlama uygulamasının köprünün eksik verilerle rekonstrüksiyonu anlamına geleceği, böyle bir uygulamanın köprünün özgün kalıntılarına zarar vereceği ve çağdaş koruma yaklaşımlarına uymadığı gerekçeleriyle uygun olmadığına karar verilmiştir.”

Severoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun (KUDEB), restorasyon çalışmalarında devre dışı bırakıldığını dile getirerek; Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nden destek alınmadığını, Müzeler Müdürlüğü uzmanlarının iletişime geçmesine rağmen, araştırma kazıları konusunda bu uzman kuruluşlara bilgi verilmediğini iddiâ etti.

gazientep-tarihi-roma-koprusu-fayans-restorasyon-tepki3-alternatiftarihGaziantep Vâliliği’nin olaya el koyması gerektiğini ifâde eden Severoğlu, ilgili kurum temsilcilerinin olacağı bir komisyonla bütün detayların incelenerek, restorasyon projesi onaylanmadan, uygulama yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken de, restorasyon uygulamalarının dünyânın her yerinde tartışılan bir konu olduğunu, yanlış uygulamalar yapıldığını aktardı.

Türkiye’nin, restorasyon konusunda iyi olduğunu dile getiren Girişken; “Dünyâda olduğu gibi, Türkiye’de de hatâlı uygulamalar yapılmaya devâm ediliyor. Aslında ülkemiz, restorasyon konusunda geride değil. Teorik açıdan iyi olsa da, pratik uygulamada hâlâ ciddî sorunlar yaşanabiliyor. Roma döneminden kalan köprü, insanlığın ortak mirâsı… Burada yapılacak müdâhâlelerin, geri dönüşü yok.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı