Haberler

Rize’de Geçtiğimiz Yıl Restore Edilen 300 Yaşındaki Târihî Köprü Yıkıldı

Rize’nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, XVIII. yüzyılda inşâ edilen koruma altındaki taş kemer köprü, çöktü. Geçen yıl restore edilen köprünün çökmesi, yöre sâkinlerini üzdü. Vatandaşlar, köprünün taşlarının toplanarak, eski hâline uygun biçimde yeniden inşâ edilmesini istedi.

rize-tarihi-kopru-restorasyon-300-yillik-yikildi-alternatiftarihAmbarlık köyünde Salarha Deresi üzerine XVIII. yüzyılda kesme ve moloz taştan inşâ edilen, tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılında tescîl edilerek, koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen, 40 metre uzunluğunda, 3.20 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğindeki köprü, bu sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş, bölgenin önemli târihî değerleri arasındaki köprünün çökmesi, yöre sâkinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, çöken köprü enkâzında incelemelerde bulundu.

‘Târihin Silinip Yok Olmasını İstemiyoruz’

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık’taki târihî köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek; “Vâdimizin kültür ve turizm bakımından târihî aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu târihî köprü, birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, âfet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını, yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz. Aynı zamanda su debisi artmadan, bir an önce târihî köprünün taşları dereden çıkartılarak, yeniden inşâ edilip vâdimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli târihin, vâdimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz” dedi.

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini söyleyen Hasan Türüt de; “Bu sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Aşırı bir gürültü oldu. Kazâ oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz, yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprünün, geçen yıl restorasyonu yapılmıştı” diye konuştu.

Vâlilik: İklim ve Doğa Koşulları Sonucu, Statiği Bozulup Yıkıldı

Rize Vâliliği, Ambarlık köyünde çöken 300 yıllık taş kemer köprü ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Karayolları 10’uncu Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca alanda inceleme gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifâdelere yer verildi:

“Köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları esnâsında, herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdâhâle yapılmadığı, sâdece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Köprünün yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu, köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılında tescîl edilerek, koruma altına alınan târihî köprünün aslına uygun olarak tekrar inşâ edilmesi için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nce gerekli çalışmalar, bir hafta içinde başlayacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı