Haberler

Restorasyon Hatâsı, Fırtınayla Ortaya Çıktı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde, hatâlı restorasyonun ardından, 2016 yılında üzeri plastik malzemeyle kapatılan Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki Likyalı ünlü hayırsever Opramoas adına yapılan anıt, fırtınayla birlikte ortaya çıktı. Şubat ayında etkili olan fırtına, 3 yıldır anıtı gizleyen plâstik kaplamayı yıktı.

restorasyon-hatasi-firtinayla-ortaya-cikti-alternatiftarihKumluca ilçesine hâkim bir tepede, 1892 yılında keşfedilen Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazılarda; Likya, Roma ve Bizans dönemlerine âit pek çok târihî değer, gün yüzüne çıkarıldı. Bu değerler arasında, MS II. yüzyılda bu kentte yaşadığı belirtilen Likyalı ünlü hayırsever Opramoas adına yapılan anıt da bulunuyor. Anıtta, Likya’nın pek çok kentine iyiliği dokunan hayırsever Opramoas’ın yaptığı yardımların anlatıldığı, bir de yazıt var.

Plâstik Kutuyla Gizlendi

2015 yılında, Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nün 1 milyon 445 bin TL bedelli ihâlesini alan özel firmanın, anıtta gerçekleştirdiği hatâlı restorasyon, büyük tepki topladı. O dönem restorasyonu durdurulan anıt, iç kısmı çelik konstrüksiyon, dışı ise üzerinde fotoğrafının bulunduğu plâstik kaplama ile tamâmıyla kapatıldı.

Plâstik Kaplamayı, Fırtına Yıktı

Yaklaşık 3 yıldır bu şekilde duran Opramoas Anıtı, şubat ayında fırtınanın, etrâfındaki kutu görünümlü plâstik ve çelik bariyerleri yıkmasıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Parçalanan, anıtı gizleyen plâstik ve çelik konstrüksiyon, görevliler tarafından tamâmen kaldırıldı. Plâstik ve çelik konstrüksiyondan oluşan kaplamanın kurulması ve kaldırılması için de yaklaşık 300 bin TL harcandı.

Hatâlı Restorasyon, Raporla Ortaya Çıktı

Antik kentte, 2004 yılından îtibâren araştırmalar yapan ve kazı çalışmalarıyla da birçok târihî değeri gün yüzüne çıkartan Ankara Üniversitesi Dil Târih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent İplikçioğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda, 2016 yılında Opramoas Anıtı restorasyonundaki hatâlar zincirini ortaya koyan bir rapor hazırladı. Rapor üzerine, restorasyon işlemi durduruldu.

Yüzde 70’i Orijinal Malzeme Değil

Yazıtlarıyla ünlü Opramoas Anıtı’nda, 38 yazıtlı bloğun yanlış yerleştirildiğini, 2 yazıtın kaybolduğunu, 1 yazıtın ise çalışmalar sırasında parçalandığını tespit eden Prof. Dr. İplikçioğlu, anıtın önünde bulunan orijinal sütunlar yerine yeni sütunlar yapıldığını ve târihî anıtın restore edilebilmesi için uluslararası kriter olan en az yüzde 80’lik orijinal malzemeye sâhip olmadığını, bu oranın yaklaşık yüzde 30 civarında olduğunu belirledi.

‘Ayıbı Gizlemek İçin Yapılan Bir Şeydi’

Hazırladığı bu rapor üzerine, yerine başka bir isim arandığı gerekçesiyle istifâ eden Prof. Dr. İplikçioğlu; “Opramoas Anıtı, restore edilmiş hâliyle durduğu sürece, adı; ‘Türk arkeolojisinin utanç anıtı’ olarak değiştirilmeye adaydır” sözleriyle de tepkisini dile getirdi. Prof. Dr. İplikçioğlu, hatâlı restorasyon nedeniyle çelik konstrüksiyon ve plâstik kaplamayla oluşturulan bir kutu içinde korunurken, fırtınanın yıkması sonucu, târihî ayıbın tekrar ortaya çıktığını belirterek; ”Ayıbı gizlemek için yapılan bir şeydi” dedi.

Orijinal Taşlar, Hemen Yanında

Kumluca ilçesinin 3 kilometre kuzeybatısında, çamlarla örtülü bir tepede kurulu antik kentte, tiyatronun hemen önünde bulunan Opramoas Anıtı duvarlarına âit orijinal taşlarının birçoğu, hemen yanında duruyor. Bâzı orijinal taşlar ise antik kent sahası içinde yer alıyor. Kumluca’da yaklaşık 2 bin yıl önce tarım ticâretiyle zengin olan ve bu zenginliğini kendi toplumunun refâhı için kullanan ve Likya’nın birçok kentinde yaptığı yardımlarla tanınan Opramoas, 2015 yılında Prof. Dr. Nevzat Çevik’in girişimiyle Antalya Sanâyîci ve İşadamları Derneği’ne onursal üye yapılmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı