Haberler

Kayseri’de 7.5 Milyon Yıllık Zürafa Fosili Bulundu

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Taşhan Mahâllesi kırsalında yapılan kazı çalışmalarında, 7.5 milyon yıllık fil, zürafa, at ve gergedana âit fosiller bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç; “Bu bölgede çalışmaları devâm ettirip daha sonraki süreçte kamuoyunun ziyâretine açma şeklinde bir çalışma yapacağız” dedi.

kayseride-yedi-bucuk-milyon-yillik-zurafa-fosili-bulundu-alternatiftarihKayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle geçen yıl Eylül ayında Yamula Baraj Gölü kıyısında, Taşhan Mahâllesi kırsalında başlatılan kazı çalışmaları, bu yıl yeniden start aldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan ve Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Antropolog Özge Kahya’nın gerçekleştirdiği kazılarda, yeni fosiller bulundu. Fosillerin, 7.5 milyon yıllık fil, zürafa, at ve gergedana âit olduğu belirlendi.

Başkan Büyükkılıç, Kazı Alanını Gezdi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kazı alanına giderek çalışmalar hakkında Uzman Antropolog Özge Kahya’dan bilgi aldı. Kazı çalışmalarında, 7.5 milyon yıllık fil, zürafa, at ve gergedanlara âit fosiller bulduklarını söyleyen Kahya, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hız kesmeden kazılara devâm ettiklerini söyledi.

‘Ziyârete Açma Çalışması Yapacağız’

Başkan Büyükkılıç da bölgenin çok zengin olduğunu söyleyerek; “7.5 milyon yıl öncesine âit zürafa, at, fil ve gergedana âit olan parçaları görüyoruz. Yeni buluntular arasında, zürafanın üst çenesine âit olan bir fosil ve fillere âit omurlar ve kürek kemiği söz konusu. Bu bölgede çalışmaları devam ettirip daha sonraki süreçte kamuoyunun ziyâretine açma şeklinde bir çalışma yapacağız” dedi.

Öte yandan, bölgede bulunan fosil grubu, Avrupa’daki bilim insanlarının da ilgisini çekti. Buluntuları görmek için Finlandiya-Helsinki Üniversitesi’nden Jeolog Matti Lehikoinen, Almanya Frankfurt Doğa Bilimi Enstitüsü’nden Jeomorfolog Maud Meijer ve Almanya Berlin Doğa Târihi Müzesi’nden Faysal Bibi’nin, Kayseri’ye geleceği bildirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı