«

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi, törenle hizmete açıldı.

istanbul-universitesi-ridvan-celikel-arkeoloji-muzesi-acildi2-alternatiftarihİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulan ve alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan müzede, Paleolitik Çağ’dan Antik Çağ’a, Anadolu’nun bilinen tüm kültürleri tanıtılıyor. Etnografik eserlerin sergilendiği müze, uygarlık târihinin gelişim sürecine ışık tutuyor.

Eserler arasında, insanlık târihinin en eski taş aletleri, çömlekler, takılar, figürinler, ‘Luristan Bronzları’ olarak bilinen mâden baltalar ve çini koleksiyonu da yer alıyor.

Ücretsiz hizmet verecek müzede, başta üniversite öğrencileri olmak üzere, her yaş grubundan kişiler, arkeoloji eğitimlerinin verileceği atölyelerden de yararlanabilecek.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, açılış töreninde, İstanbul’da 92 müze bulunduğunu, bunlardan sekizinin üniversitelerine âit olduğunu belirterek; “Bugün açtığımız müze, sâdece İstanbul Üniversitesi’nin bir birimi değil, hem Türkiye’nin hem de insanlık târihine yeni ve derin şeyler söyleyen, yüz binlerce yıl bizi geriye götüren malzemeyi barındırmaktadır.” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Coşkun Yılmaz da, müzenin bir hâfızayı, birikimi ve geçmişi barındırdığını belirterek, vatandaşları İstanbul’un 92’nci müzesini gezmeye dâvet etti.

Göbeklitepe Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ise, müzenin dünyâdaki tüm arkeoloji meraklıları için iyi bir koleksiyon olduğuna vurgu yaptı.

Müzenin, başta diğer üniversiteler olmak üzere, Türkiye’ye örnek olmasını temennî eden Özdoğan, müze kültürünün daha da gelişmesi ve bu anlayışın yerleşmesi gerektiğini kaydetti.

Müzenin oluşumuna bağışıyla katkı sunan iş insanı Rıdvan Çeliker ise; “Ülkemize değer katmanın onurunu taşıyoruz. Birçok sosyal sorumluluk projesinde oldum, ilgilendim, yaptım. Ben, tüm varlığımı buna harcamak için hayâl kurdum, gerçekleştiriyorum da.” değerlendirmesinde bulundu.

Çekiler, bu konuda en büyük desteği, ailesinden aldığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, hediye takdîmi ve açılış kurdelesinin kesimi gerçekleştirildi. Katılımcılar, daha sonra müzeyi gezerek, eserler hakkında bilgi aldı.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *