«

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, bir evin bahçesinde bulunan ve depo olarak kullanılan 550 yıllık târihî hamamın, restore edilmesi bekleniyor.

inegol-tarihi-hamam-550-yillik-depo-alternatiftarihİnegöl’de, Hamzabey Mahâllesi’nde yaşayan Çelikkol ailesine âit evin bahçesinde bulunan 550 yıllık târihî hamam, depo olarak kullanılıyor. Atıl ve bakımsız olan hamamın restore edilmesini isteyen ev sâhipleri, turizme kazandırılmasını istiyor.

Ev sâhibi Hatice Çelikkol, 35 yıldır evde yaşadıklarını ifâde ederek; “Evi yaptıktan sonra, târihî hamamın varlığından haberdâr olduk. Kullanılmayan hamamı, biz, depo olarak kullanıyoruz. Fakat hiçbir şekilde zarar verilmedi. Biz de buranın restore edilerek, yeni bir görünüme ve turizme kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

Mahâlle muhtarı Sâdullah Arda da; “Köyümüz, İnegöl’ün en eski yerleşim yerlerindendir. Burası, eskiden câmî, medrese ve hamamı içerisinde barındıran bir külliyeymiş. Külliye alanı içerisinde bulunan hamam da, mahâllemizdeki bir evin bahçesinde bulunuyor. Aile tarafından depo olarak kullanılan hamamın, restore edilmesini istiyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. Hamamın duvarları, hâlen ayakta duruyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *