Haberler

Hatay’da Yer Alan, Dünyânın En Büyük Tek Parça Taban Mozaiği, 2019 Yılı İçinde Ziyârete Açılacak

Hatay’da 2010 yılında bir otelin inşaat çalışması sırasında ortaya çıkan, bin 200 metrekarelik tek parça taban mozaiği, 9 yıllık hazırlık sürecinin ardından, bu yıl içerisinde ziyârete açılacak.

hatay-dunyanin-en-buyuk-tek-parça-taban-mozaigi-ziyarete-acilacak2-alternatiftarihMerkez Antakya ilçesinde, 5 yıldızlı otel yapımı için başlatılan temel kazma çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve milâttan sonra VI. yüzyıla âit olduğu değerlendirilen tek parça taban mozaiğinin sergilenmesi için 9 yıldır yürütülen çalışmalar, sona yaklaştı.

Zengin mozaikleriyle ünlü kentte, bin 200 metrekare alanı kaplayan ve o dönemlerde “kamu alanı” olarak kullanıldığı düşünülen mozaik, devâsâ büyüklüğü, üzerindeki geometrik şekilleri ve birbirini tekrâr etmeyen figür içeriğiyle göz dolduruyor.

Gün yüzüne çıkarılması için arkeologların büyük bir titizlikle çalıştığı eser, el dokuma kilimi andıran görüntüsüyle dikkatleri çekiyor.

Otelin alt bölümünde oluşturulacak müze ile önümüzdeki aylarda ziyârete açılması ön görülen eser, zarâfeti ve görüntüsüyle misâfirlerini, târihî bir yolculuğa çıkaracak.

“Kamusal Alanın Taban Mozaiği Olduğunu Düşünüyoruz”

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Çopuroğlu Yastı, yaptığı açıklamada, 9 yıllık hummalı çalışmanın sonuna geldiklerini söyledi.

Kazı çalışmaları sırasında, çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarıldığını aktaran Yastı, en önemli ve ünik eserin ise bin 200 metrekare alanı kaplayan, taban mozaiği olduğunu ifâde etti.

Bu eserin, birçok mozaiğin daha sergileneceği müzenin gözdesi olacağının altını çizen Yastı, şöyle devâm etti:

“Antakya’nın antik çağlardaki kent dokusunun bilinir olan kısmı, evlerin ve villaların taban mozaikleridir. Dolayısıyla burada, taban mozaikleriyle karşılaşmak, bizi hiç şaşırtmadı. Bu eser de, bir kere daha Antakya mozaiklerinin Türkiye’nin ve dünyânın en iyi ve en kaliteli mozaikleri olduğunu belgeledi. Buradaki çalışma, 17 bin metrekarelik bir alanda yapıldı. Antiokhaeia Antik Kenti’nin çekirdek dokusunda bulunan bir alan… Dolayısıyla burada villalar da, kamusal alanlar da vardı. Bin 200 metrekareye yakın tek parça mozaiğin, büyük bir kamusal alanın taban mozaiği olduğunu düşünüyoruz.”

“Dünyânın En Büyük Tek Parça Taban Mozaiği”

hatay-dunyanin-en-buyuk-tek-parça-taban-mozaigi-ziyarete-acilacak3-alternatiftarihYastı, geometrik bezemelerle süslü ve birbirini tekrâr etmeyen figür içerikli özgün mozaiğin, büyük beğeni toplayacağını düşündüklerini ifâde etti.

Eserin, desen ve kıvrımları bakımından âdetâ bir kilimi de andırdığına dikkati çeken Yastı, şöyle konuştu:

“Halı gibi kıvrımlı olarak dikkatleri çekiyor. Milâttan sonra 526 ve 528 yıllarındaki büyük depremlerin sonucunda eser, o şekilde kıvrılmış. Kısmen korunmuş, kısmen belli yerlerinde tahrîbât olmuş. Dünyânın tek parça ve en büyük taban mozaiği, şu anda Antakya’da ve Müze Otel Projesi’nin Bakanlığımıza âit müze kısmında. Mozaik, özgün yerinde sergilenecek ve çok yakın zamanda da ziyâretçileriyle buluşacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı