«

Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan, Roma dönemine âit Septimius Severus Köprüsü’ne yapılan onarım, tepkilere neden oldu. Restorasyon yapılması beklenen târihî yapı, fayanslanmış bir şekilde onarıldı. Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın girişimleri sonucunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü Mersin 5. Bölge Müdürlüğü tarafından onarımı yapılan târihî köprü, tepkilere neden oldu.

”Ortaya Yeni Bir Köprü Çıkmıştır”

gaziantep-tarihi-roma-koprusu-restorasyon-faciasi-alternatiftarihTârihî yapıya, restorasyon yerine onarım yapıldığını belirten Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu, ortaya çıkan yapının, yeni bir köprü olduğunu belirterek; ”Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün târihî eserleri onarma yetkisi yoktur. Bu, kabûl edilemez! Târihî eserler, restore edilirler. Böyle bir târihî yapı, ancak müzenin denetiminde, işin uzmanları tarafından yapılmalıdır” dedi.

”Karayollarının İşi, Yol Yapmaktır”

”Kendileri de bir takım şeyler yapmışlar. O yörenin taşı olan kireç taşlarıyla onarım yapılmış” diye konuşan Severoğlu; ”Bunlar, hiçbir arkeolojik çalışma yapmadan, kendi kafalarından köprüye bir takım teraslar yapmışlar. Karayollarının işi, yol yapmaktır. Bu köprüye ulaşan yollar, korkunç bir vazîyette. Neden kendi işlerini yapmıyorlar da, arkeologların işlerini yapıyorlar? Bu onarımı yaparken, hangi arkeologdan bilgi almışlardır? Müzenin bilgisi var mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

”Oraya İş Makinesiyle Dalamazsınız”

Sözlerine devâm eden Severoğlu; ”Burada, adına tâmirât mı, onarım mı, ne derseniz deyin; iş makineleri kullanılmıştır. Oraya iş makinesiyle dalamazsınız. Orada bulunan bir sütun başı, işçilerin kaldığı konteynerlerin önünde sehpâ niyetinde kullanılmıştır. Bunlar, kabûl edilebilecek şeyler değil” diyerek, târihî yapının onarımına tepki gösterdi.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *