Haberler

TANAP Güzergâhından Târih Fışkırdı

Son olarak, Manyas’ta yapılan kazılarda, hiç tahrîbâta uğramamış ve Roma Dönemi’ne târihlenen bir mezarlık alanı keşfedildi. 74 mezarda, 600 eser ele geçti. Eserler arasında; pişmiş topraktan heykelcikler, kandil, gözyaşı şişesi, bronz eşyalar yer aldı. Ankara Gölbaşı’nda ise yeraltı kilisesinin yer aldığı bir yerleşim tespit edildi.

tanap-guzergahindan-tarih-fiskirdi2-alternatiftarihAzerbaycan ile Türkiye kardeşliğinin en önemli projelerinden olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), enerjideki stratejik önemi kadar, Anadolu târihine yönelik yaptığı arkeolojik keşiflerle de târih yazdı. Anadolu’nun, arkeolojik ve kültürel mîrâs açısından önemli zenginliklerini barındıran Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne illerinden geçen proje kapsamında, oldukça önemli arkeolojik bulgulara ulaşıldı.

154 Saha Keşfedildi

TANAP’ın 5 yıl süren inşaat aşamasında; nekropol, tümülüs, arkeolojik yerleşimlerden oluşan toplam 154 hiç bilinmeyen arkeolojik saha keşfedildi. Müze müdürlükleri başkanlığında, 25 adet kurtarma kazısı yapıldı. Bu çalışmalarda ise bini aşkın arkeolojik eser, ilgili müzesine teslim edildi. Tüm arkeolojik keşifler dikkate alındığında, çok sayıda alanda güzergâh değişikliği yapıldı; değişiklik yapılamayan alanlarda ise kurtarma kazısı oldu.

Erzurum’da Karaz Keşfi

İnşaat çalışmaları sırasında, güzergâhın 335’inci kilometresinde rastlantısal olarak tespit edilen Alaybeyi arkeolojik alanı, Karaz kültürünü de içeren, çok katmanlı yapısıyla bölge arkeolojisinin târihini yeniden yazacak bulguları gün yüzüne çıkardı. Bu kültür, Kuzeydoğu Anadolu’dan tüm Doğu Anadolu’ya yayılmış ve MÖ 3.250- 2.000/1.750 yılları arasında Filistin’e kadar yayılan geniş bir coğrafyada varlık göstermiş. Alaybeyi Höyük’te yapılan çalışmalarda, mîmârî yapılarla birlikte çok sayıda mezar ve mezar hediyesi ortaya çıkarıldı. Alaybeyi Höyük ve Çayırtepe II kazılarında ise, en erken MÖ 4.000 civârına târihlenen eserler ortaya çıktı. Eserler arasında, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, kadın figürinleri, atı ile gömülmüş genç bir birey ve ata âit iskelet ve koşum takımı, bronz silahlar ve kaplar, üzerinde Büyük İskender’in yer aldığı gümüş bir sikke gibi bulgular yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı