«

İtalya’nın başkenti Roma’da, arkeologlar, kazı çalışmaları esnâsında mermerden bir Dionysus başı heykeli buldu. Roma mitolojisinde Bacchus olarak da bilinen; şarap, dans ve doğurganlık tanrısı Dionysus’un Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı sanılan 2.000 yıllık geçmişe sâhip heykelinin, temizlenerek sergileneceği duyuruldu.

romada-iki-bin-yillik-heykel-basi-bulundu2-alternatiftarihŞarap tanrısı heykelinin başı, 2.000 yıl boyunca toprak altında kaldıktan sonra, Antik Roma’nın merkezi olan Roma Forumu’nda yapılan kazılarda bulundu. İmparatorluk çağından günümüze geldiği düşünülen mermer tanrı başının, bir zamanlar büyük bir tanrı heykeline âit olduğu tahmin ediliyor.

Arkeologlar, şarap tanrısının mermerden başına rastladıklarında, bir Ortaçağ duvarının kalıntılarını kazıyordu. Heykelin zarif, genç ve kadınsı yüz hatlarına sâhip olması, târihçileri, şarap tanrısı Dionysus’un bir tasvîri olabileceği husûsunda iknâ etti.

Kentin Belediye Başkanı Virginia Raggi; “Roma, her geçen gün bizi şaşırtmaya devâm ediyor. Heykelin başı, mükemmel durumda. Bu bir mûcize!” diyerek, şaşkınlığını dile getirdi.

Roma arkeoloji müzeleri direktörü Claudio Parisi Presicce’ye göre; Dionysus başı, MÖ I. yüzyıl ile MS II. yüzyıl arasında bir dönemden kalma… Presicce; “Muhtemelen bir zamanlar cam ya da değerli taşlarla dolu olan oyuk gözler, bize, Roma İmparatorluğu’nun ilk asrına denk geldiğini düşündürüyor.” diyerek, dönem tahmîni yaptı.

Yunan mitolojisinin en önemli tanrılarından Zeus ve Thebai şehrinin kralı Kadmos’un ölümlü kızı Semele’nin oğlu olan şarap tanrısı Dionysus, Olimpos’un 12 tanrısından biriydi. Dionysus, şarap tanrısı olarak, şarap yapımı ve üzüm yetiştiriciliğinin yanı sıra; doğurganlığı, tiyatro ve dansı da temsîl eden bir tanrıydı.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *