Haberler

İzmir’de Bin 500 Yıllık İbrânice Kitap Ele Geçirildi

İzmir’in Gaziemir ilçesinde düzenlenen operasyonda, bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen, İbrânice el yazması bir kitap ele geçirildi.

izmirde-bin-500-yillik-ibranica-kitap-ele-gecirildi2-alternatiftarihİzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücâdele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, Gaziemir’de târihî eser kaçakçılığı yapılacağı bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Gâzi Mahâllesi’nde, C.E’nin kullandığı otomobili durduran ekipler, yaptıkları aramada; 10,5 x 8,5 santimetre ebatlarında, ön kapağında haç, arka kapağında altı köşeli yıldız bulunan, sayfalarının kenarlarına altın varak işlenmiş ve iç sayfalarında da değişik figürlerin yer aldığı 17 deri sayfalık İbrânice el yazması kitap ele geçirdi.

izmirde-bin-500-yillik-ibranica-kitap-ele-gecirildi3-alternatiftarihUzmanların incelediği kitabın, bin 500 yıllık dinî içerikli orijinal bir eser olduğu, Sefarâd Yahudîlerinden daha eski dönemlerde kullanılan İbrânice el yazısı ile yazıldığı, bu özelliğiyle dönemin nâdir örneklerinden biri olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan C.E, emniyetteki işlemlerinin ardından, “târihî eser kaçakçılığı” suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı