«

Antalya Vâlisi Karaloğlu, restorasyon ve inşaat çalışmalarını inceledi. Karaloğlu, Kaleiçi’nin târihî dokusuyla ayağa kaldırılacağını söyledi.

antalyada-tarihi-doku-korunacak-alternatiftarihAntalya Vâlisi Münir Karaloğlu, Vâlilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın restorasyon ve inşaat çalışmalarını inceledi. Târihî Kaleiçi’nde restorasyon çalışmaları devâm eden Tekeli Mehmet Paşa Câmiî’ni de gezen Karaloğlu, câmîyi, Antalya’nın en önemli târihî sembollerinden birisi olarak gördüğünü belirtti. Vâli Karaloğlu, restorasyon çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarılan sarnıç, çiniler ve motif işlemelerini dikkatle inceledi.

Antalya’nın Gözbebeği

Kaleiçi’nin târihî dokusunu, en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmak için restorasyon çalışmalarını çok önemsediklerini belirten Münir Karaloğlu; “Kaleiçi, Antalya’nın târihî kent merkezi, şehrimizin gözbebeğidir. Burada kamu hizmeti veren birçok târihî binâ, câmî, külliye, bedesten ve medrese var. Bu târihî yapıları en güzel şekilde restore etmek ve gelecek kuşaklara emânet edebilmek için yoğun bir çalışmamız var” dedi. Karaloğlu, Kaleiçi’ndeki Muratpaşa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde de târihî kısımların restore edileceğini, ömrünü tamamlamış kısımların ise yıkılarak, târihî dokuya uygun şekilde yeniden hizmete sunulacağını açıkladı. Vâli Karaloğlu, daha sonra yapımı devâm eden 150 kişilik huzur evi, Aksu Anadolu Lisesi ve kız yurdu inşaatlarını da yerinde inceledi.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *