Haberler

Antalya’da Restorasyon Adı Altında Katledilen Târih

Antalya Korkuteli’nde, Selçuklu dönemi stilinde inşâ edilen 800 yıllık Alâaddîn Câmisi’nde, taşları statik nedenlerle sökülen ‘taç kapı’nın restorasyonu bitti. Yeni taşlarla silbaştan inşâ edilen kapı, ‘yepyeni’(!) oldu. Târihî kapının sanat şâheseri olarak nitelendirilen bezeme ve motiflerinden pek çoğu ise maalesef artık yok.

Anadolu beylikleri döneminin en önemli yapılarından biri sayılan ve yaklaşık 800 yıl önce inşâ edilen Korkuteli Alâaddîn Câmisi, 2015 yılında restorasyona alındı. Câminin, sanat târihi açısından eşsiz özellikteki taç kapısının da restorasyon kapsamında sökülerek, yeniden yapılması planlandı. Restorasyon projesinin mimârı Mehmet Emin Yılmaz, tüm duvarların statik incelemesinin yapıldığını, taç kapıdaki taşlardan numûneler alındığını ve sökülerek güçlendirmeye karar verildiğini; nitelikli taşların ise depoya kaldırıldığını ileri sürdü. Restorasyon sırasında kapı taşlarının bir kısmının üstüne numaralar kondu ama taşlar, yola gelişigüzel dizildi. UNESCO Dünyâ Kültür Mirâsı Listesi’ndeki Divriği Dârüşşifâsı’ndaki taç kapıya benzerliği ile bilinen, Anadolu’nun önemli eserlerinden Alâaddîn Câmisi’nin kapısı, artık yoktu. Vakıflar Antalya Bölge Müdürlüğü, Antalya Koruma Kurulu kararıyla kapının numaralandırılarak söküldüğünü, özellikli taşların depoya kaldırıldığını savundu. Oysa aynı târihte, taç kapının taşları, her türlü doğa koşullarına açık olarak câminin etrafına dağıtılmıştı. Taşları çevreden alıp götürmek isteyenlere karşı, bir bekçi de yoktu.

Son Hâli, Şoke Etti

antalyada-restorasyon-adi-altinda-katledilen-tarih-alternatiftarihSkandalın ardından, Vakıflar Antalya Bölge Müdürlüğü, restorasyonu yapan şirkete soruşturma açarak, ihâleden el çektirdi. 16 Mart 2017 târihinde, 480 bin lira bedelle sâdece taç kapıyı, başka bir şirkete ihâle etti. İşi bitirmesi için de 10 ay süre tanıdı. Restorasyon, bu yıl başında bitirildi. Ancak eski taç kapıdan geriye, hiçbir şey kalmadı. Yeni taşlarla yapılan taç kapının orijinalliği, tamâmen yok oldu. Bezemelerin ve motiflerin pek çoğu ise artık yok! Statik gerekçeyle sökülen kapı, yeniden inşâ edildi. Anadolu târihinin ‘sanat şâheseri’ olarak nitelendirilen 800 yıllık taç kapı, günümüz taşları ile ‘yepyeni’ olarak ziyâretçileri karşılıyor…

Kapı, Tez Konusu Olmuştu

Taç kapı, Prof. Dr. Ahmet Çaycı’nın 1994 yılında yazdığı doçentlik tezinde, Alâaddîn Câmisi’nin “Anadolu Selçuklu sonrası ortaya çıkan ve yeni bir arayış içindeki bölgesel hüviyetteki beyliklerin, sanat denemesinin nâdir örneklerinden biri” olarak nitelendiriliyor. Prof. Dr. Çaycı, tezinde; câminin taç kapısı için şu değerlendirmede bulunuyor:

“Plân şeması ve eyvan şeklindeki düzenlenmesi, Anadolu Selçuklularında görülen klasik özellikleri taşıyor. Taç kapıdaki niş kemerinin kademeli profil oluşturması, Divriği Dârüşşifâsı (1228) portalı ile başlamış ve Peçin Ahmed Gâzi Medresesi (1375) ile devâm etmiş; Bergama Ulu (Yıldırım) Câmiî ile geç târihli örneği ortaya konmuştur. Taç kapıdaki kemer süslemeleri, Kayseri-Sivas yolundaki Sultan Han’ın aydınlık feneri geçişinde, Bursa Yiğit Köhne Câmiî’nin (15’inci yüzyılın ikinci yarısı) cephesinde, M. Kemâlpaşa’daki Lala Şâhin Paşa Türbesi’nin (14’üncü yüzyılın ilk yarısı) cephesinde, alçak kabartma şeklindedir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı