Haberler

2.500 Yıllık Anıt Mezar, Yok Olmak Üzere

Antalya’nın Elmalı ilçesi, Gölova (Müğren) Mahâllesi’nde bulunan ve daha önce Amerikalı bilim insanları tarafından incelenen 2.500 yıllık anıt mezar, vandalizmin kurbânı oldu.

2500-yillik-anit-mezar-yok-olmak-uzere2-alternatiftarihTârihî mezar, önce define avcıları tarafından kazılarak ve kırılarak tahrip edildi. Daha sonra ise bölgede yaşayan vatandaşların aşk sözcüklerine kurbân edildi.

Likya’nın sembol anıtlarından biri olarak kabûl edilen ve içinde klasik çağ resimleri ile Bizans döneminde yapılan boyalı süslemeler yer alan yapının iç ve dış duvarları kazınıp renkli boyalarla boyandı. Mahâllede bulunan ve “Tepecik” diye adlandırılan, 1.200 rakımlı tepenin üstünde tek başına bulunan târihî mezar, önce define avcıları tarafından define aramak amacıyla alt tarafı kırılarak kazıldı. Define avcıları, bununla da yetinmeyerek, târihî mezarı çeşitli yerlerinden kırdı.

Define Avcıları Tahrip Etti

MÖ VI. – V. yüzyıllara âit olan yapı, Amerikalı Profesör ‘Machteld J. Mellink’ tarafından da incelenmişti. Yapı, daha önce define avcıları tarafından tahrip edilmişti. Târihî mezara yapılanlar, bununla da sınırlı kalmadı. Bölgede yaşayan gençler, mezarın iç ve dış duvarlarını aşk sözcüklerine kurbân ettiler. Özellikle mezarın içerisinde, birçok yerde bulunan karalamalar, dikkat çekti. Öte yandan mezar içerisinde ateş yakılarak, mezarın duvarlarına da zarar verildi. Ateşin külleri ise çirkin bir görüntü oluşturdu. Bir mahâlle sâkini, yaptığı açıklamada; “2.500 yıllık anıt, duvar yazılarına kurbân edildi. Klasik döneme âit önemli yapılardan biri olan Elmalı’daki anıt, gözlerimizin önünde yok oluyor” dedi.

“Mellik Tarafından 1970 Yılında Araştırılmış”

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik; “Elmalı’nın 12 kilometre mesâfedeki Gölova (Müğren) mevkîinde bulunan mezar, küçük Milyas Ovası’na bakıyor. İlk kez Mellik tarafından 1970 yılında araştırılmış, ancak kapsamlı yayına dönüşmemiştir. Semâyük’ün 5 kilometre kuzeyindeki bir tepede, üzerinde monolit bloklarla örülen bir mezar odası, hâlâ zamana direniyor. Şimdilerde, Tiryâki tarafından araştırılmaktadır” açıklamasını yaptı.

“Geçmişten, Duvarları Dışında Neredeyse Bir Eser Kalmamıştır”

2500-yillik-anit-mezar-yok-olmak-uzere3-alternatiftarihÇevik; “Mezarda bulunan iyi işçilik, duvarların ve çatının tüm iç yüzeylerinin, zamânında tamâmen mimârî karakterde boyalı ve bezeli olduğu, boyama kalıntılarından anlaşılmaktadır. Boyamalar dışında, kazıma çizimler de vardır. Bunlardan biri, Bizans döneminde kazınan haçtır. Duvarda bulunan küçük pencere, Bizans döneminde açılmıştır. Kazıma çizimler içinde, arka duvardaki tekne çizimi dikkat çekmektedir. Yelkensiz benzerleri, Kızılbel boyalamalarında vardır. Mezar odasının dış duvarlarına kazınmış Besmele ve Kelime-i Tevhîd ile Kur’ân-ı Kerîm’den diğer âyetler, İslâm dönemi kullanımından izler vermektedir. Bugün, artık duvarlarına rastgele ver her renkten boyamalarla isim ve işâretlerin yazıldığı bir vandalizm duvarına dönüşmüştür. Geçmişten, duvarları dışında nerede ise bir eser kalmamıştır. Bir an önce temizlik ve konservasyon çalışması yapılarak, güvence altına alınması gerekir” ifâdelerini kullandı.

“Koruma Talebinde Bulunduk”

Gölova Mahâllesi Muhtarı Mustafa Gürman ise; “Târihî değere yapılan zûlme, biz de üzülüyoruz. Çeşitli kurumlara, çeşitli fotoğraflar göndererek, târihî yapının önce temizlenip sonra koruma altına alınmasını istedik. Bu durumda olmasına üzülüyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı