Haberler

Üniversite Öğrencisi, Piknik Yaparken 50 Milyon Yıllık Deniz Canlısı Fosili Buldu

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi Büşra Bektaş’ın, Siirt’in Eruh ilçesinde piknik yaparken bulduğu fosilin, 50 milyon yıllık “nummulit” adında bir deniz canlısına âit olduğu belirlendi. Fosil, Zooloji Müzesi’nde görücüye çıktı.

DÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Büşra Bektaş, ailesiyle piknik için gittiği Siirt’in Eruh ilçesinin Çırav Dağı mevkîinde bir fosil buldu. Üniversiteye getirdiği fosilin incelenmesi sonucu, 50 milyon yıllık, “nummulit” adında bir deniz canlısına âit olduğu tespit edildi.

Fosil, Zooloji Anabilim Dalı Başkanlığınca açılan, nesli tükenmek üzere olan kelaynak, dev kertenkele, Fırat kaplumbağası, leopar sazanı ve 12 endemik türün de bulunduğu fizyolojik ömrünü tamamlamış 2 bine yakın hayvanın tanıtıldığı, Zooloji Müzesi’nde sergileniyor.

“Bölgede Araştırma Yapılınca, Birçok Canlıya Âit Fosil Bulacağız”

universite-ogrencisi-piknik-yaparken-50-milyon-yillik-deniz-canlisi-fosili-buldu2-alternatiftarih.DÜ Fen Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaptığı açıklamada; öğrencileri Büşra Bektaş’ın bulup getirdiği fosil ile ilgili bilgi almak için hem kendi üniversitelerinde hem de başka ülkelerdeki fosil bilimcilerle iletişime geçtiklerini söyledi.

Fosilin, yapılan incelemede 50 milyon yıllık, “nummulit” adında bir deniz canlısına âit olduğunun belirlendiğini dile getiren Satar; “Daha önce Anadolu dâhil birçok yer, deniz altındaydı. Anadolu yükseldikçe buralarda fosiller oluşmaya başladı. Bu fosillerin olduğu yerlerde, terörden dolayı pek araştırma yapılamıyordu. Bölgede araştırma yapılınca, birçok canlının fosilini bulacağız.” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde “nummulit” canlısına âit fosillere rastlandığına işâret eden Satar; “nummulit”in çapının, genellikle 1,3-5 santimetre arasında değiştiğini belirtti.

“O Bölgelerde Bu Canlıların Bulunması, Bizi Heyecanlandırıyor”

Fosili bulan Büşra Bektaş da Siirt’in Eruh ilçesindeki Çırav Dağı mevkîinde piknik yaparken, çevreyi gözlemlemek istediğini belirterek; bu taşların ilgisini çektiğini aktardı. Bulduğu taşların fosil olduğunu anladığını ve alıp okula getirdiğini dile getiren Bektaş, daha sonra gerekli tespitin yapıldığını ifâde etti.

50 milyon yıllık tek hücreli bir canlıya âit fosilin, böyle bir yerde bulunmasından heyecan duyduklarını anlatan Bektaş; “Orada, böyle çok taş var. Oralara gidilip araştırma yapılmasını istiyorum. Çünkü bu bölgeler, daha önce denizle kaplıymış. O bölgelerde bu canlıların bulunması, bizi heyecanlandırıyor” diye konuştu.

Bölgede, o dönemde hangi canlıların yaşadığını, hangi türlerin olduğunu bilmenin mutluluk verici olduğunu aktaran Bektaş; böylece geçmişle ilgili bilgi sâhibi olduklarını kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı