«

Netflix, Yedikule Hisarı’nda, İstanbul’un fethi konulu bir belgesel çekiyor. Çekimler, Hisarlar Müzesi Müdürü’nün görevden alınmasına uzanan, sancılı bir sürecin ardından başlayabildi.

netflix-osmanlı-belgesel-olay2-alternatiftarihABD’li dijital medya platformu Netflix’in, Fâtih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethini konu edinen, ‘Yükselen Osmanlı (Ottoman Rising)’ isimli belgeselin çekimleri devâm ediyor. Ancak bu çekimler, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde meydana gelen sancılı bir sürecin ardından başlayabildi.

Netflix için belgesel çekmeye hazırlanan prodüksiyon şirketi, 8 Nisan 2019 târihinde, Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ile çekim protokolü yapmasına rağmen, Kültür ve Turizm Başkanlığı’nın Döner Sermâye Müdürlüğü’ne (DÖSİMM) yatırması gereken çekim ücretini yatırmadı. DÖSİMM hesâbına yatırılması gereken ücretin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile il müdürlüğüne bağlı Hisarlar Müzesi Müdürlüğü arasındaki görüş ayrılıklarının devâm etmesi üzerine, çekimlerin başlanmasından 4 gün sonra yatırıldığı öğrenildi.

“Güvenliği Nasıl Sağlayacağız?”

Bir diğer iddiâya göre ise sorunlardan biri, şirketin çekim izni başvurusu sırasında belirttiği “gece ve gündüz çekim izni” talebinde bahsedilen çekimlerin, 24 saat boyunca mı olacağı konusunun belirsiz olmasından kaynaklandı. Gece vakti güvenliğin olmadığı Yedikule Hisarı’nda, güvenliğin nasıl sağlanması gerektiği, Hisarlar Müzesi tarafından bakanlığa yazılı olarak soruldu.  Ancak bu sorulara herhangi bir cevap gelmeden, Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, 12 Nisan’da sorumlu müze müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu’nu arayarak, Yedikule Müzesi’ni söz konusu şirkete açtırarak, çekim çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Çekim Öncesinde, Hisarda Bâzı Çalışmalar Yapıldı

Yedikule’de çekimlerin daha rahat yapılması için ot ve bitki temizliği yapılmaya başlanmıştı ve iddiâya göre; Yedikule Hisarı, film şirketine açıldığında ekibin yanında, bir müze memuru yoktu. Kendi bilgileri dışında müzenin film şirketine açtırıldığını ve burada uzman personel olmadan bâzı çalışmalar yapıldığını öğrenen Müze Müdürü Göncüoğlu, durumu hem Kültür Bakanlığı’na hem de İstanbul Cumhûriyet Başsavcılığı’na bildirdi. İl Kültür Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü arasındaki sürtüşme, bu kadarla da sınırlı kalmadı.

İl Kültür Müdürlüğü Yetkilileri, Hisarın Anahtarlarını Aldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden bir yetkili, Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu’nun yıllık izinde olduğu sırada müdürlüğe vekâlet eden yetkiliye ulaşarak, Yedikule Hisarı’nın anahtarlarını istedi. Hisarın ana giriş kapısına âit yedek anahtar, müdür vekîli tarafından tutanak karşılığı teslim edildi. Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu’nun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yazdığı dilekçede; “Bu târihten bu yana, Mümin Yıldıztaş tarafından kimlerin Yedikulehisarına götürüldüğü ve ne yapıldığı konusunda, müdürlüğümüzün bilgisi olmayıp bu nedenle olabilecek her türlü olağan dışı olaylardan da müdürlüğümüz sorumlu değildir. Ve bu söz konusu Yedikule Hisarı anahtarlarının da âcil olarak müdürlüğümüze tesliminin sağlanmasına…” ifâdeleri yer alıyor.

Hisarlar Müzesi Müdürü, Görevden Alındı

Bu olayların netîcesinde, Müze Müdürü Göncüoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan imzâsıyla görevden alındı. Bakanlığın Personel Dâiresi Başkanlığı’ndan İstanbul Vâliliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda; İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun 1 yıl süreyle Türkiye Yazma Eserler Kütüphânesi emrinde görevlendirildiği belirtildi.

“Bakanlığın Tâlimâtı Var”

Bu iddiâlara, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden de cevap geldi. Independent Türkçe’nin ulaştığı yetkililer, Hisarlar Müzesi’nin İl Kültür Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olduğunu ve İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün, Hisarlar Müzesi’nden bir şey isteyebileceğini söyledi. İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtıcı bir programda hızlı davranılması gerektiğine yönelik tâlimâtları olduğunu ifâde ederek, şöyle konuştu:

“Bakanlık, bir tâlimât veriyor; belli târihlerde bu çekimin tamamlanmasını istiyor. Bu doğrultuda müze de eleman gönderebilir, il müdürlüğü de gönderebilir. Uzman olarak görevlendirilen herkes, uzmandır. Her yerde, her zaman çekim yapılabilir. Müzelerde bakanlığın tâlimâtıyla çekim yapılabilir veyâ yapılamaz. Bunlar, bürokratik işlemler… Yedikule, ziyârete kapalı bir alan ve zaman zaman çekimler için talepler geliyor. Biz, Hisarlar Müzesi’nden görüş istiyoruz ya da biz görüş belirtiyoruz. Arkadaşlarımızdan görüş istemeden de bir karar verebiliriz.”

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *