Haberler

Kapadokya’da Yeni Bir Yeraltı Şehri Bulundu

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin beldesinde çiftçilik yapan Bahri Orhan (39), kendisine âit tarlada traktörle çalışırken, yeraltı şehrine açıldığı tahmin edilen bir dehliz buldu.

kapadokyada-yeni-bir-yer-alti-sehri-bulundu2-alternatiftarihTatlarin’de yaşayan Bahri Orhan, 20 günde önce kendisine âit engebeli tarlada, traktörle çalışmaya başladı. Orhan, çalışma sırasında, arâzinin orta kısmında bir dehliz (üstü kapalı, dar ve uzun geçit) olduğunu fark etti. Yeraltı şehrine açıldığını tahmin edilen dehlizi gören Bahri Orhan, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Beldeye gelen jandarma ile Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ilk incelemede, dehlizin yer altı şehrine açıldığı doğrulandı. Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, alanda temizlik çalışması yapmak için bakanlığa yazı gönderdi.

Bahri Orhan, traktör ile çalışırken dehlizleri fark ettiğini söyleyerek; “Buraya gelen yetkililer, târihî alanın yeraltı şehri olduğunu söylediler. Buranın temizlenmesi gerektiğini belirttiler. Burayı koruma altına alacaklarını ve Ankara’ya yerlatı şehrinin temizlenmesi için yazı göndereceklerini ifâde ettiler. Şimdi, bu yazının cevâbının gelmesini bekliyoruz” dedi.

Tatlarin Belde Belediye Başkanı Ercan Selvi ise, beldenin konumu îtibârı ile geçmişte büyük bir yaşam merkezi olduğunu belirterek; “Tatlarin’de buna benzer mağara ve yeraltı şehirleri, açılmayı bekliyor. İleride, burayı turizme kazandırmak için elimizden gelen imkânlarımızı kullanacağız” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı