Haberler

Kapadokya’da 2 Bin 200 Yıllık Lahit Bulundu

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, Roma döneminden kalma, 2 bin 200 yıllık mermer bir lahit bulundu.

kapadokyada-2-bin-200-yillik-lahit-bulundu2-alternatiftarihGülşehir ilçesine bağlı Âlemli köyünde, bir arâzide, toprak içinde gömülü bir lahit bulundu. Gülşehir Belediyesi ve Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından toprak içerisinde gömülü olan lahit, yaklaşık 2 saatlik bir çalışmanın ardından çıkartıldı. Gülşehir Belediyesi kepçesi tarafından kamyona koyulan lahit, incelenmek üzere Nevşehir Müze Müdürlüğü’ne getirildi.

Gülşehir’in Âlemli köyünde bulunan lahitin, Roma döneminden kalma ve 2 bin 200 yıllık olduğu öğrenildi.

Öte yandan, Müze Müdürlüğüne kamyon içerisinde getirilen lahiti görmek isteyen meraklı vatandaşların kamyon kasasına çıkması da dikkatlerden kaçmadı.

“Kapadokya’da İkinci Kez Mermer Lahit Bulundu”

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, bugüne kadar bulunan ikinci mermer lahit olma özelliğini taşıyan lahit, Müze Müdürlüğü’ne getirilirken, bölgedeki ilk mermer lahit ise 1991 yılında bulunmuştu. İlk mermer lahitin, bölgede 28 yıl önce bulunmasının ardından, ikinci kez bir mermer lahit bulunması da heyecân oluşturdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı