GenelGüncel Kritik

Hava Şehitlerini Anma Günü

Hava Şehitlerini Anma Günü, ilk kez 1926 yılında ihdâs edildi. Daha önce 27 Ocak olan Hava Şehitlerini Anma Günü, 1935 yılında, 15 Mayıs olarak değiştirilmiştir.

Hava Şehitlerinin anılması için müstakîl olarak tören düzenlenmesine, 1926 yılında başlanmış ve 1926 yılından 1935 yılına dek, her yılın 27 Ocak gününde, Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla törenler düzenlenmiştir. Bu husus, Ulu Önder Mustafa Kemâl Atatürk tarafından 16 Şubat 1925’te kurulan ve günümüzde ise Türk Hava Kurumu genel başkanlığı adını taşıyan, Türk Tayyâre Cemiyeti’nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirilmiştir.

hava-sehitlerini-anma-gunu2-alternatiftarihMuâvenet-i Millîye adlı uçağı ile Kâhire – İstanbul uçuşu yapan Pilot Yüzbaşı Fethi Bey ve Gözetleyicisi Kıdemli Üsteğmen Sâdık Bey’in uçağı, 14 Şubat 1914 târihinde Suriye’de, Taberîye gölü civârında düşmüş ve ikisi de şehit olmuşlardır.

Bu ilk hava şehitlerinin anısına, İstanbul Fâtih’teki Saraçhâne semtinde, 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt, 1916 yılında bitirilerek, törenle açılmıştır. Bu açılış töreni, aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur. Atatürk’ün emriyle kurulmuş olan Türk Tayyâre Cemiyeti’nin kuruluş yönergesindeki 36. madde ile 27 Ocak günü Türkiye Tayyâre Şehitlerini Anma Günü olarak kabûl edilmiştir. Daha sonra, Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin, 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir. Son değişikliğe kadar 1935 yılından îtibâren ise Hava Şehitlerini Anma Günü törenleri yapılmaktaydı. Artık 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü, maalesef resmî olarak düzenlenmemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı