«

Erzurum’un Aziziye ilçesi, Söğütlü köyünde, traktörle tarlasını süren Mesut Küçük, pulluğa takılan taşın altında, 5 bin yıllık çömlek, taş ocak ve ağırlıklardan oluşan beş ayrı târihî eser buldu.

Küçük’ün, bu eserleri kendilerine teslim etmesi hâlinde tutuklanmaktan korktuğunu söyleyen Müze Müdürü Genç; “Bizler, Müzeler Günü kapsamında, Erzurum ve merkez ilçelerinde târihî eser bulanların, eserleri müzeye getirmeleri konusunda seminerler düzenledik. Küçük de bu seminerleri duyuyor ve aracı Oğuzhan Kızıloğlu’na; ‘Gitsem, tutuklanır mıyım?’ diye soruyor. Sonrasında eserleri müzeye getirdiler; biz de teslim aldık.” diye konuştu.

erzurum-ciftci-tarlada-kura-aras-kültürüne-ait-5-bin-yillik-eserler-buldu-alternatiftarihÇömlek, taş ocak ve ağırlıklardan oluşan eserlerin, Karaz kültürüne âit olduğunu belirten Genç, şu bilgileri aktardı:

“5 bin yıllık olan bu eserler, bayağı eski ve güzel eserler… Eserler, hem dinî ritüel hem de günlük olarak kullanılan eşyâlardan oluşuyor ve Karaz kültürüne âit… Karaz kültürü, Erzurum’a âit, târihin ilk çağında görülen, ilk yerli kavimlere dayanıyor. Mîlattan önce dört binin sonu ile üç binin başında yaşamış bir kültür… Bu kültürü, günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önce yaşamış yerel kültür olarak biliyoruz. Bu eserler, onların eserleri… Bunların kendi yaşantıları ve özellikleriyle karakteristik seramikleri vardır; çanak çömlek gibi. Bunlar da parlak siyahtır ve onlara hastır. Bulunan çömlekler de onlara özgü çömlekler.”

Genç, eserler için tescil komisyonu oluşturacaklarını ve kıymet takdîri yapıldıktan sonra, Küçük’e para vereceklerini söyledi.

Mesut Küçük ise traktörle tarla sürerken, pulluğun taşa takılması üzerine, altındaki toprağı kazdığını belirterek; “Kazı sonucu, târihî eserleri topraktan çıkardık.” dedi.

Küçük, bu eserlerin korunması için müzeden sağlam bir yer olmadığını ve bu nedenle onları müzeye götürdüğünü aktardı.

Tutuklanmaktan çekindiği için eserleri 1 ay evinde tuttuğunu dile getiren Küçük, şu ifâdeleri kullandı:

“Eserleri, yaklaşık bir ay evimde tuttum. Sebebi, hem iş yoğunluğu hem de götürdüğümde kaçakçılıktan yakalarlar dediler. Ben de yetkili birisini aradım ve onun aracılığıyla götürüp teslim ettim. Müze müdürü de kayıt aldı ve teşekkür etti.”

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. auto Locksmith Key programming

    I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
    I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t
    already 😉 Cheers!