GenelGüncel KritikModern Çağ

Anneler Günü’nün Ortaya Çıkış Öyküsü

Batı Virginialı öğretmen Anna Jarvis, 9 Mayıs 1905 târihinde annesini kaybetti ve bundan iki sene sonraki ölüm yıl dönümünde, evine çağırdığı arkadaşlarına, her yıl ”Anneler Günü” adı altında bir kutlama yapılmasını önerdi. Bu, zâten annesinin de sağlığında sık sık bahsettiği, kızına aşıladığı bir ukdeydi… Anna, bu uğurda çalıştı, çabaladı ve ilk Anneler Günü, 10 mayıs 1908 târihinde, annesinin yirmi yıl boyunca ders verdiği Grafton’daki Andrews Metodist Pazar Okulu’nda, 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. Anna, vaazdan sonra tüm çocuklara, annesinin en sevdiği çiçek olan karanfillerden hediye etti.

anneler-gununun-ortaya-cikis-oykusu2-alternatiftarihBu olay, yavaş yavaş yaygınlaşmak sûretiyle genel bir kabûl görmeye ve bir ritüel hâline gelmeye başladıktan sonra, bir öneri olarak meclise sunuldu. Öneri, Temsilciler Meclîsi tarafından hemen benimsense de, karar, senato tarafından; ”bunun hemen her aile bireyi için yaygınlaşması ve sonunda başa çıkılamayacak bir özel günler silsilesine yol açacağı” gerekçesiyle geri çevrildi. Fakat Anna, kendisini buna adadı; bir mektup kampanyası başlattı ve politikacılara, iş adamlarına, medyanın önde gelenlerine yazarak destek istedi. Zâten ülke genelinde kutlamalar iyice yaygınlaşmıştı. Başkan Woodrow Wilson, 1914 yılında, Mayıs ayının ikinci Pazar gününü, Anneler Günü olarak îlân etti.

anneler-gununun-ortaya-cikis-oykusu3-alternatiftarihAncak ilerleyen yıllarda, Anna Jarvis, Anneler Günü’nü ticârîleştirdikleri gerekçesiyle sayısız firmaya çeşitli dâvâlar açtı, kaybetti; mutsuz bir aşk hikâyesinin ardından da aslâ evlenmemeye karar verdi. Gözleri görmeyen kızkardeşini, evini ve sağlığını kaybedip devletin ve arkadaşlarının yardımlarına muhtaç bir hâle geldi. 1948 yılında, 84 yaşındayken, özel bir sanatoryumda hayâta gözelerini yumdu.

Anneler Günü, Türkiye’de ise ilk olarak 1955 yılında, Kadınlar Derneği aracılığıyla kutlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı