Haberler

Medresenin Yıkılan Duvarı, 600 Yıllık Vakfîyeyi Ortaya Çıkardı

Mardin’de bir evin yağmur nedeniyle çöken duvarının içinde, XIV. yüzyılda Artuklu hükümdârının vezîri tarafından yaptırılan; ancak zamanla tahribâta uğrayan Altunboğa Medresesi’ne âit vakfîyenin bir parçası bulundu.

Merkez Artuklu ilçesinin Medrese Mahâllesi’nde, XIV. yüzyılda Artuklu Hükümdârı Melik Mansur Ahmet Küçük’ün vezîri Alâaddîn Altunboğa tarafından yaptırılan Altunboğa Medresesi, zamanla tahribâta uğradı. Bugün duvar, çeşme ve türbesi kalan medresenin bulunduğu alanda yer alan bir evin duvarı, yağışın da etkisiyle yıkıldı. Yıkılan duvarın yakınından geçen bir turist tarafından duvarda, medreseye âit bilgilerin yer aldığı vakfîyenin bir parçasının olduğu görüldü. Durumun bildirilmesi üzerine, yapının daha fazla zarar görmemesi için Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın tâlimâtıyla söz konusu bölgede çalışma başlatıldı.

Duvarda Taş Olarak Kullanıldığı İzlenimini Veriyor

Araştırmacı-yazar İbrahim Yüksel, yaptığı açıklamada; Mardin’de 16 medrese bulunduğunu, bu medreselerden birçoğunun restore edilerek, bugüne ulaştığını söyledi. Ancak bu yapılardan bâzılarının yıkıldığını ifâde eden Yüksel, bunlardan Altunboğa Medresesi’nin de XIX. yüzyılda yıkılmaya başladığını aktardı. Yüksel, medresenin çöken, çeşme ve türbe dışındaki bölümlerine âit taşların, târihî kaynaklara göre o dönemde inşâ edilen yapılarda kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:

altunboga-medrese-vakfiye2-alternatiftarih“Bu medrese, Artuklu vezirlerinden Alâaddîn Altınboğa tarafından yaptırılmış. Mısır, Şam ve daha birçok vilâyette vâlilik yapan Altunboğa, daha sonra Mardin’e gelerek, bu medreseyi inşâ ediyor. Târihî kaynaklar, medresenin muhteşem bir kapısı olduğundan bahseder… Şu anda ise medrese, arkeolojik çalışmaya ihtiyaç duyuyor. Çünkü sınırlarını tespit etme gerekliliği var. Çeşme ve medresenin giriş kapısının, yaklaşık 1,5 metrelik kısmı ayakta… Bunun dışındaki alanlar, sonradan inşâ edilen yapıların yıkılmasıyla daha detaylı ortaya çıkacaktır.”

Yüksel, son yağışlarla medreseye âit bir parçaya ulaşıldığına dikkati çekerek, vakfîyenin yapı hakkındaki genel bilgileri içerdiğini aktardı.

“Sonradan inşâ edilen duvarın içinden çıkmış olması, bu duvarda taş olarak kullanıldığı izlenimini veriyor.” diyen Yüksel, çevredeki duvarların incelenmesi hâlinde, başka parçaların da çıkabileceğini belirtti.

Yüksel, vakfîyenin târihî eser özelliği taşıdığını dile getirerek; “Vakfîye, medresenin künyesi… İnşâ eden, vakfeden ile ilgili bilgiler verir. Ayrıca dönemin şartları hakkında da vereceği muhakkak ki mesajlar vardır. Bir an önce araştırma yapılarak, medresenin sınırlarının ortaya çıkarılmasını ve restore edilerek gün yüzüne çıkarılmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Mahâlle sakinlerinden Mehmet Dede, medrese yakınlarındaki bir evde yıllardır yaşadığını vurgulayarak; “Orada doğdum, orada büyüdüm. Ezelden beri, orası medrese… Yetkililerin o bölgede çalışma yapmasını istiyoruz.” ifâdelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı