Haberler

Kaya Mezarlarındaki Târihî Ayıp

Muğla’nın Ula ilçesinin doğal güzellikleri, denizi ve dünyâca ünlü ‘Kadın Azmağı’ ile ön plâna çıkan Akyaka Mahâllesi’ndeki MÖ 4üncü yüzyıla âit olan ve İon düzeninde yapılan kaya mezarlarının hâli, yürek burkuyor. Ziyâretçiler, etrâfı çöplüğe dönen târihî mezarlardaki çatlaklara da dikkati çekip bir an önce önlem alınmasını istiyor.

İtalya’da doğarak 25 ülkeye yayılan Cittaslow ağının (sâkin şehir) 166 üyesinden biri olan Ula ilçesinin Akyaka Mahâllesi, kaya mezarlarıyla ilgi odağı oluyor. Kadın Azmağı kıyısında yer alan Karia bölgesindeki kaya mezarları, yabancı turistlerin olduğu kadar, yerli turistlerin de akınına uğruyor. Ancak turistik bölgede olan kaya mezarlarının çevresinde biriken çöpler, tepkilere neden oluyor. Kaya mezarlarını ziyâret eden ve otomobilleri ile önünden geçerken fotoğraf çektirmek için duranlar, etrafta biriken çöpleri görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Yaklaşık 2 bin 500 yıllık antik İdyma Kenti’ne ev sâhipliği yapan Akyaka’da yer alan kaya mezarlarındaki çatlaklar da dikkati çekiyor.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt; “Mezarların, zamâna ve doğa koşullarına yenilip zarar görmemesi için bir an önce proje çalışması yapılması gerekiyor. O bölge, târih açısından büyük öneme sâhip… Bunun kıymetinin bilinmesi gerekiyor. Kendini bilmez kişilere sesleniyorum; oraya çöp atmak nedir?” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı