GenelModern ÇağYakınçağ

Havuç, Popülerliğini İngilizlere Borçlu

Târihin seyri esnâsında, son derece ilginç gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan maksatlı birçok bilgi kırıntısı, hâlen geçerliliğini(!) korurken; doğuş öykülerinin ise unutulmuş olması, gerçekten de hayrete şâyândır…

Büyük çoğunluğu oldukça sıra dışı bu başlıklardan, gözlere ve kusursuz görüşe şifâ olarak bilinen havucun, söz konusu unvânını kazanma hikâyesi de bu ilginç olaylardan birini teşkîl etmektedir…

İngiliz Pilotların Teknolojik Başarısını Gizlemek Adına Uydurulan Havuç Düşkünlüğü

‘Havuç yerseniz, gözleriniz iyi görür’ bilgisinin temeli; II. Dünya Savaşı’na dayanıyor. İngiltere’deki ‘Dünyâ Havuç Müzesi’nin küratörü ‘John Stolarczyk’e göre; havucun bir ‘süper sebze’ olarak tanıtılmasının asıl nedeni, İngilizlerin gece görüş teknolojilerini gizlemek istemeleriydi… Dünyâ Havuç Müzesi’nde, havuç propagandasına âit 125 sayfalık şaşırtıcı ve gizli kalmış gerçeklerin kanıtlarını sunan belgeler de bulunuyor.

Stolarczyk, havuçla ilgili bu yanlış inancın, II. Dünyâ savaşı sırasında ‘İstihbârat Teşkilâtı’ tarafından popüler hâle getirildiği yönünde, güçlü kanıtlara ulaşmış… Araştırmalara göre; ‘İngiliz Hava Kuvvetleri’, geliştirdikleri gizli radar teknolojisini, ilk kez 1939’da kullanarak, düşman kuvvetleri henüz İngiliz Kanalı’na ulaşmadan vurmayı başarmışlardı. Gece görüş radarının başarısını gizlemenin en iyi yolunun; teknolojiyi kullanarak, düşmanı vuran ilk pilotun, savaş kahramanı ilân edilerek, keskin gözlerinin övülmesi olduğunu düşünmüşlerdi. Bu yüzden, gece pilotu ‘John Cunningham’a; ‘Kedinin Gözü’ lâkâbı takılmıştı.

Savaşta, 20 düşman uçağından 19’unu düşüren Cunningham, kampanyanın ana karakteri olmuştu. İngilizler, John Cunningham’ın havuç yemesi sâyesinde başarılı olduğunu ve tüm pilotların beslenme programına havucun dâhil edildiğini duyurdular. Alman savaş stratejistlerini oyalamayı hedefleyen bu hîleli plânın, ne kadar işe yaradığına dâir kesin bir bilgi olmamakla birlikte; İngiliz basınında bolca yer bulan, ‘karartma gecelerinde, daha iyi görmek için havuç yemeli’ temalı afişler, tüm medya organlarında yer bulunca, havuç efsânesi de alıp başını gitmişti.

Bu etki, halkta o kadar işe yaramıştı ki; II. Dünyâ Savaşı’nın kıtlık günleri başladığında, şeker, karne olarak veriliyordu ve kişi başına düşen şeker hakkı, 225 grama kadar düşmüştü. Bu dönemde havuç, şeker yerine geçen bir sebze olarak da tüketilmeye başlamış ve büyük değer gören bir yiyecek olmayı başarmıştı.

Daha Fazla Göster

Sefa Yapıcıoğlu

Alternatif Târih'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni'dir. Celâl Bayar Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Târih Bölümü ile aynı üniversitenin; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Târih Anabilim Dalı, Yeniçağ Târihi Tezli Yüksek Lisans Programı mezunudur. Yine aynı üniversite ve enstitünün; Târih Anabilim Dalı'nda, Doktora (Ph.D.) eğitimine devâm etmektedir. Şer'îyye Sicilleri konulu tezleri, Türk Halk İnanç ve İnanışları'yla ilgili araştırmaları, Türk Târihi ile özelde Klasik Dönem Osmanlı Târihi vs. alanlarda sayısız çalışmaları mevcuttur. "Alternatif Târih, Türkmen Irımları (Halk İnanışları), Şahsiyetler, Alternatif Târih Metinleri, Târihin Öteki Dünyâsı (Sıra Dışı Olaylar ve Karakterler)" gibi yayımlanmış kitapları, "Meczûp" vb. editörlüğünü üstlendiği yayınlar ile çeşitli makâleleri bulunmaktadır. Kendisini; "Târih Kreatörü & Şimdiki Zaman Gözlemcisi" olarak tanımlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı