«

Günümüzün zenginlik anlayışı ile kıyaslamak pek mümkün olmasa da, bilinen dünyâ târihi içerisinde, yine hesaplanabilir servet açısından, gelmiş geçmiş en zengin insan acabâ kimdi sorusu, pek çok kişinin aklını kısa süreli dâhi olsa kurcalamıştır diye düşünüyoruz. İşte bu sorunun cevâbı…

Serveti İle Dudak Uçuklatan Mali Kralı Musa

‘Mansa Musa’, 1312 yılında, ‘Büyük Mali İmparatorluğu’nun kralıydı. Onun hüküm sürdüğü dönem îtibârıyla Mali, dünyânın en zengin altın rezervlerine sâhip ülkelerinden biri olarak biliniyordu. Kral Musa, iktidâra geldiği zaman, Avrupalı ülkelerin büyük çoğunluğu,  iç savaşlar ve kıtlıkla uğraşıyordu. Musa’nın krallığı, günümüzdeki; ‘Moritanya, Senegal, Gambia, Gine, Burkina Faso, Mali, Nijer, Nijerya ve Çad topraklarının tamâmını kapsıyordu.

‘Kral Musa’nın yaşamı boyunca, bir sürü unvânı olmuştu; ‘Melle’nin Emîri, Wangara Madenlerinin Lordu, Ghanata’nın Fâtihi, Lion’un Aslanı ve Kankan Musa’ gibi… Ancak Batı’da, ‘Mansa Musa’ olarak tanınıyordu; anlamı ise ‘Kralların Kralı Musa’ydı.

Mansa Musa’nın yalnızca kervanlarının içinde, 60.000 erkek ve buna ek olarak; İran ipeği giymiş, tam 12.000 köle yer alıyordu. Musa, Altından yapılma ürünler taşıyan 500 kölenin arkasında, atına binerek geziyordu. Ayrıca yanında her biri 135 kg altın taşıyan 80 deveyle de dolaşıyordu. Bu yolculuğu sırasında, savurganca parasını harcar, insanlara altın dağıtıp hediyelik eşyâlar ile takas yapardı.

Efsâne Kral’ın 1324 yılında çıktığı Hac seyahâti, tüm dünyâ tarafından tanınmasını sağlamıştı. Hac görevinin ifâsı için Mekke’ye doğru yola çıkan Musa’nın, 60 bin kişi ve fakirlere dağıtılmak üzere 80 deve tarafından taşınan 2 tondan fazla altın içeren bir kervanın başında, Kâhire’ye vardığı ve Mısır’da savurgan bir şekilde pek çok altını hediye ederek, harcadığı da iddiâ edilir. O yıllar, altındaki sert değer kaybının ve uzun yıllar eski değerine kavuşamamasının nedeninin de yine bu olay olduğu düşünülmektedir.

Hac ibâdetini yerine getirdikten sonra, ülkesine geri dönen Mansa Musa’nın zenginliği, dillere destân hâle gelmeye başlar. Avrupalılar, ‘Kara Kıta Afrika’ya doğru yönelme karârı alırlar. Bir nevî sömürgeciliğin ilk adımlarının bile Mansa Musa’nın zenginliğinin duyulmasıyla başladığı, dikkat çekmekle birlikte fikrî altyapının oluşması açısından da söylenebilir. İlk etapta, Portekizli denizcilerin uğrak yeri hâline gelen Mali ve çevresi, daha sonra ise tüm ‘Emperyalist Avrupalıların’ sömürge merkezi hâline dönüşür.

Mansa Musa’nın net ölüm târihi ve ölüm nedeni bilinmiyor. Mali ve özellikle başkent ‘Timbuktu’, Mansa Musa zamânında çok önemli bir ‘İlim ve Ticâret Merkezi’ hâline gelmişti. Kendisinden sonra Mali’nin zenginliği ve şöhreti ise yalnızca 200 sene kadar daha devâm etmişti. Fakat yaşanan iç savaşlar, kıtlık ve Avrupalıların sömürmesiyle ülke, bugünkü konumuna kadar gelmiş oldu.

Bir Cevap Yaz

Sefa Yapıcıoğlu Hakkkında

avatar

Sefa Yapıcıoğlu

Alternatif Târih'in kurucularındandır... Celâl Bayar Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Târih Bölümü ile yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Târihi Tezli Yüksek Lisans Programı mezunudur. Şer'îyye Sicilleri alanında çalışmalar yapmış, Türk Târihi ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmiştir. Kendisini; "Şimdiki Zaman Gözlemcisi & Târih Kreatörü" olarak tanımlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *