«

Geçtiğimiz aylarda, çok ünlü bir yarışma programında da önemli bir basamak sorusu olarak sorulan bir soru, işbu yazının kaleme alınmasında etkili olmuştur diyebiliriz. Kıyıda köşede kalmış ilginç olaylar arasında yer alan konulardan biri olarak kabûl edilebilecek olan; ‘Kraliçe Elizabeth’in şoförlük yılları’, söz konusu alanda başı çeker denilebilir…

Gündüz Asker, Gece Prenses

‘İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’, henüz bir prensesken, II. Dünyâ Savaşı’nda orduya destek vermek için ‘kamyon şoförü’ olarak hizmet vermişti. Elizabeth’in her zaman orduya ve askerîyeye karşı yoğun bir ilgisi vardı… Zâten o dönemde adınlar, II. Dünyâ Savaşı boyunca hem evde hem de üniformalı olarak savaşta, önemli bir rol oynuyorlardı. II. Dünyâ Savaşı’ndaki şimdiye kadar hiç karşılaşılmamış çekişme, tüm nüfusun harekete geçmesini, dolayısıyla kadınların rollerinin de büyümesini kaçınılmaz kılmaktaydı.

1942 yılında, 16 yaşında olan Elizabeth; o zamanlar ‘İşçi – İngiliz İstihdâm Bürosu’na kaydoldu. ‘Kadın Silahlı Kuvvetleri’ bölüğüne katılmak için çok istekliydi… Babası ‘Kral VI. George’, O’na izin vermiyordu; ancak zamanla O da bu durumu kabûllendi.

Elizabeth, yardımcı bölge servisinde, bir tekerleği nasıl değiştireceğini, motorların nasıl yapılacağını ve yeniden nasıl inşâ edileceğini; ambulansların ve diğer araçların nasıl taşınacağını öğrendi. Hepsini uygulamalı olarak da yapıyordu…

Elizabeth, gördüğü eğitim ve çalışma sırasında, on beş ay içinde, ‘Onursal Komutanlık’ rütbesine ulaştı. Burada, bir ‘Austin K2’ ambulansı ve bir ‘Tilly’ hafif kamyonunun bakımını da öğrenmişti. Prenses, savaş sırasında orduya birçok yönde destek verirken; diğer gönüllülerden farklı olarak, her gece ‘Windsor Kalesi’nin krâliyet konutunda uyumak için dönüyordu.

Durum, bundan ibâret… Eee tabiî ki; târihinde bu hâdiseden yarım asır evvel ‘Nene Hâtunlar’, yine onlarca yıl öncesinde ise ‘Kara Fatmalar, Tayyâr Rahîmeler, Ayşe Çavuşlar’ vb. sayısız kadın milis barındıran bir millet için pek hafif kalan bir hikâye olsa gerek! Öyle değil mi?

Bir Cevap Yaz

Sefa Yapıcıoğlu Hakkkında

avatar

Sefa Yapıcıoğlu

Alternatif Târih'in kurucularındandır... Celâl Bayar Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Târih Bölümü ile yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Târihi Tezli Yüksek Lisans Programı mezunudur. Şer'îyye Sicilleri alanında çalışmalar yapmış, Türk Târihi ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmiştir. Kendisini; "Şimdiki Zaman Gözlemcisi & Târih Kreatörü" olarak tanımlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *