«

Bilim insanları, 66 milyon yıl önce dinozorları yeryüzünden yok eden gök taşının izlerine, bir fosil katmanında rastladı.

dinozorlar-son-gun-fosil-kayitlari2-alternatiftarihABD’nin Kuzey Dakota eyâletinde yapılan kazılarda, balık ve ağaç fosillerinde gökyüzünden düşen kaya ve cam parçaları bulundu.

Bulgulara göre, gök taşının çarpması sonucunda devâsâ boyutlarda deniz yükselmesi yaşandı.

Detaylar, PNAS dergisinde yayımlandı.

Kansas Üniversitesi’nde görevli Robert DePalma, Tanis bölgesindeki kazı alanında, dev bir göktaşının dünyâya çarptıktan sonraki 10 dakika ilâ iki saatlik bir sürede neler yaşandığının izlerini buldu.

dinozorlar-son-gun-fosil-kayitlari3-alternatiftarihBugün Meksika Körfezi olarak bilinen bölgeye çarpan 12 kilometre genişliğindeki cisim, milyarlarca ton erimiş metal ve kayayı, binlerce kilometre öteye fırlattı.

Tanis’teki fosiller, geri düşen ve yolundaki her şeyi yutan maddeleri de kayıtlara geçirmiş oldu.

Kazılarda, solungaçlarında çarpışma sonrası molozla dolu balıklar bulundu. Ayrıca ağaçların reçinelerindeki amberlerde de parçalara rastlandı.

  • 12 km genişliğinde bir cisim, dünyâ kabuğunda 100 km genişliğinde ve 30 km derinliğinde bir delik açtı.
  • Delik, daha sonra çökerek 200 km genişliğinde ve birkaç kilometre derinliğinde bir kratere dönüştü.
  • Bugün kraterin çoğu, denizin altında.
  • Kara olan bölümü ise kireçtaşıyla kaplı, ancak kenarlarında subatanlar var.
  • Bilim insanları, incelemek için kraterin içinde kazılara başladı.

dinozorlar-son-gun-fosil-kayitlari4-alternatiftarihJeokimyacılar, bulunan maddeleri Meksika Körfezi’nde, Chicxulub adı verilen göktaşına bağlamayı başardılar. Döküntülerin, ayrıca 65.76 milyon yıl önceye kadar uzandığını bulan bilim insanları, konumlarına bakarak bölgede büyük bir deniz kabarması yaşandığını da söylüyor.

Çarpışma, büyük bir tsunami yaratmasına karşın, dalgaların Körfez’den 3 bin kilometre uzaklıktaki Kuzey Dakota’ya ulaşması, saatler alabilir. Ancak araştımacılar, bölgedeki suyun 10 ya da 11 şiddetindeki bir depreme eşit olan sismik şok dalgasıyla döküntüleri taşıdığını düşünüyor.

Seyçe adı verilen bu kabarma, yolundaki her şeyi sürükleyip şimdi ekibin incelediği örnekleri biraraya toplamış olabilir.

DePalma; “Tatlı su balıkları, kara omurgalıları, ağaçlar, dallar, odunlar, deniz amonitleri ve diğer deniz yaratıkları, kara üstünde hissedilen şok dalgasıyla aynı katmanda toplandı. Bir tsunaminin kraterden buraya ulaşması, 17 saatten fazla alırdı; ancak sismik dalgalar ve sonundaki kabarmayla buraya 10 dakikada ulaşmış olmalı” dedi.

dinozorlar-son-gun-fosil-kayitlari5-alternatiftarihPNAS araştırmasını yürüten isimlerden California’lı jeolog Walter Alvarez, babası Luis Alvarez ile birlikte dinozorların yok oluşuna ilişkin çarpışma teorilerini geliştirmekle biliniyor.

Alvarezler, Mezozoik ve Paleojen dönemleri sınırlarındaki katmanlarda, göktaşlarında bulunan iridyum maddesine rastladı. Aynı şekilde Tanis bölgesinde de iridyum izleri bulundu.

Profesör Alvarez; “Dinozoların yok olmasının ardındaki çarpışma teorisi, göktaşları ve kuyruklu yıldızlarda bulunan yoğun iridyum maddesi bulmamıza bağlıydı. O zamandan bu yana, kanıtlar giderek arttı. Ama bunun gibi bir fosil yatağı bulacağımız, aklımıza gelmemişti” dedi.

BBC’ye konuşan Manchester Üniversitesi’nden Phil Manning de; “Burası, dünyâdaki en önemli kazı yerlerinden biri… Eğer dinozorların son gününü anlamak istiyorsanız, her şey burada” dedi.


Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *