«

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde devâm eden kazı çalışmalarında, MS 113 yılında yapıldığı tespit edilen; Roma İmparatoru Traian heykeli gün yüzüne çıkarıldı. Oran, portre gibi özellikleri bakımından dünyâda eşi benzeri bulunmayan ve 356 parça hâlinde gün yüzüne çıkarılıp birleştirilen heykelin yanında, bir de elleri arkadan bağlı Daçyalı düşman askeri tasvîri bulunuyor.

3 metre boyunda olan ve üzerinde semboller bulunan heykelin, özellikleri bakımından dünyâda eşi ve benzerinin bulunmadığı kaydedildi. Yanında elleri arkadan bağlı Daçyalı düşman askerinin de tasvir edildiği Traian heykelinin, üzerinde zırh ve ayrıca düşmanlara karşı acımasız ancak dostlara karşı koruyucu, dostluk ve bereketi anlatan, sanatı koruyan ve güçlü bir imparator olduğunu anlatan simgeler de bulunuyor.

“İmparator Traian, Gerçek Bir Asker İmparator Örneği”

Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, İmparator Traian’a âit heykelin, antik kentte 15 yılda yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan en önemli eserler içinde olduğunu söyledi. Şimşek; “Geçmişin en önemli ve en uzun yazıtı olan ‘Su Yasası’ da bu heykelle birlikte ortaya çıkarıldı. MS 113 yılında yapıldığı ortaya çıkarıldı… Çünkü MS 117’de, imparator ölüyor. Bugüne kadar İmparator Hadrian heykelleri çoktur ama böyle İmparator Traian âit heykeller, bu düzeyde nitelikli sanat yönüyle ve bu büyüklükte maalesef heykel bugüne kadar bulunamadı. Tabii burada imparatorun, kalite yönüyle gerçekten imparatoru gören bir sanatçı tarafından yapılmış olması gerekiyor. Yüzündeki portre özellikleri, çok ciddi… Çünkü imparator Traian, gerçek bir asker imparatordu; Roma sınırlarını en üst seviyeye çıkaran ve en geniş hâlini aldıran imparatordu. Bunun yanında, tüm hazineyi dolduran bir imparatordu” dedi.

“Dünyâda Böyle Bir Eser Yok”

Şimşek, heykelde bulunan sembolleri ve heykelin yapılma sebebini ise şöyle anlattı:

“Özellikle kısa kiton ve sol kolundan aşağı düşen imparator giysisi yer alıyor. Zırh üzerinde de imgeler, çok net algılanıyor. Özellikle zırhın üstten bağlama bölümünde Jüpiter’in, yâni gök tanrısının şimşeği yer alıyor. Göğsünün tam orta bölümünde, Medusa yer alıyor; bu da imparatorun korkutucu yönünü göstermesi bakımından önemli. İki tâne karşılıklı griffon var; griffon, tanrı Apollon’un sembolü… Apollon’u, güzel sanatları koruyan tanrı olarak görüyoruz. Burada, imparatorun güzel sanatları koruduğu akla geliyor. Ortada da bir krater, yâni su kabı var. Bu griffonlar, ön bacaklarını, yâni patilerini su kabına doğru uzatmışlar; zâten üstte de suyu dalgalı olarak yapmış sanatçı… Su Yasası ile birlikte Laodikya’ya çift hatlı gelen traventerden yapılmış borularla, kemerlerle gelen su yolunu yaptıran imparator olarak görülüyor. 30 bin denaryus vermiş… Ben, o günkü hesâba göre yaptım; yaklaşık 300 bin TL vermiş imparator. Bunun arkasından da, Laodikya çok zengin bir kent olduğu için bunun altında kalmayarak, emsâl olarak muazzam bir heykel yaptırarak, bu çeşmeye koymuşlar. Bekli de dünyânın her yerinden insanlar gelip bu eseri burada görecekler. Olay, bu yönüyle de önemli… Gerçekten hem oran bakımından hem de portre bakımından, bugün bu imparator heykelini bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 356 parça, çünkü çeşmede depremde altta kalmış. Dünyâda böyle bir eser yok. 1906 yıllık, MS 113 yılında yapılmış.”

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da antik kenti gezerek, bulunan İmparator Traian heykeli ile birlikte diğer eserleri inceledi.

Bir Cevap Yaz

Alternatif Tarih Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *