Haberler

Antalya’da Târihin En Eski Ticâret Gemisi Batığı Bulundu

Antalya’nın batısında bulunan ve dünyânın en eski ticâret gemisi olduğu bilinen batığın, bilimsel araştırmaların ardından, 3 bin 600 yıllık olduğu belirlendi.

antalya-antik-gemi-batigi-alternatiftarihAntalya Vâlisi Münir Karaloğlu; “Karada yapılan arkeolojik kazılarda, ‘Göbekli Tepe’ târihin sıfır noktası olarak alınıyor. Sualtı arkeolojisinde de bu yeni batık, sualtının Göbeklitepesi’dir. O kadar önemli bir batıktan bahsediyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Akdeniz kıyılarında gerçekleşen arkeolojik sualtı araştırmaları sırasında, Türk sualtı arkeologları tarafından bilimsel tespiti yapılan batığın, 3 bin 600 yıllık olduğu bildirildi.

Antalya’nın batısındaki batığın ana yükünün, bakır külçelerden oluştuğu ve Kıbrıs’taki bakır mâdenlerinde işlenen bakır külçelerin, dünyânın ilk endüstriyel ürünlerini oluşturduğu dile getirildi.

Akdeniz ve Selçuk Üniversiteleri öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığında bir bilimsel araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmalarda, batığın yaklaşık 50 metre derinlikte olduğu ve en az bin 500 kiloluk külçe bakır yükü bulunduğu kanıtlandı.

antalya-antik-gemi-batigi-alternatiftarih2Geçtiğimiz hafta, uluslararası yayınlarda yayımlanarak bilimsel kabûl gören batığın, dünyânın en eski ticaret gemisi batığı olabileceği ortaya koyuldu. Batıkta, önümüzdeki aylarda Doç. Dr. Hakan Öniz Başkanlığında, Antalya Müzesi uzmanları ve sualtı arkeoloğu Prof. Cemal Pulak’ın da katıldığı uluslararası bir ekiple kazılar başlatılacak. Batıktan çıkan eserlerin ise Antalya Kemer’de kurulması plânlanan Akdeniz Sualtı Arkeolojisi Müzesi’nde sergilenmesi düşünülüyor.

Antalya Vâlisi Münir Karaloğlu, sualtı arkeolojisinde çığır açacak yeni bir keşfi paylaştıklarını söyledi. Kemer bölgesinde, Akdeniz Üniversitesine bağlı Sualtı Araştırmaları Merkezi olduğunu hatırlatan Karaloğlu; merkezdeki çalışanların çalışmaları sâyesinde, Antalya’nın batısında şu ana kadar bulunan en eski ticârî gemisinin bulunduğunu kaydetti. Karaloğlu; “Antalya’nın batısında diyoruz… Şu anda noktasını maalesef söyleyemiyoruz. Söylersek, yine maalesef biliyorsunuz ki meraklısı çok; talan edilme ihtimâli olduğu için şu an Batı Antalya Batığı diye isimlendiriyoruz. Antalya’nın batısında ama Antalya’nın sınırlarında” dedi.

”Sualtının Göbekli Tepesi’dir”

Karaloğlu; “En eski batık olarak, MÖ 1.400 yılına âit olduğu varsayılan bir Uluburun batığımız vardı. Orada çıkan eserler, müzede sergileniyor. Bu batığımız, olayı, Uluburun batığından 200 yıl daha geriye götürdü. MÖ 1.600 yıllarına âit bir batık… Burada 3 bin 600 yaşında olan bir batıktan bahsediyoruz. Yükü bakır külçelerden oluşuyor. Geminin boyu 14 metre, taşıdığı yükün ağırlığı da bin 500 kilogramlık bakır külçe… Karada yapılan arkeolojik kazılarda, Göbekli Tepe târihin sıfır noktası olarak alınıyor. Sualtı arkeolojisinde de bu yeni batık, sualtının Göbekli Tepesi’dir. O kadar önemli bir batıktan bahsediyoruz. Kültür Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle kazı çalışmalarına başlayacağımız bu batık da su altının Göbekli Tepesi’dir” ifâdelerini kullandı.

“Batıktan Çıkan Buluntular, Kemer’de Sergilenecek”

Kazı çalışmalarında çıkan eserlerin ne olacağı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Vâli Münir Karaloğlu; “Daha önce, Kültür ve Turizm Bakanımıza 2 defâ, Hakan hocayla Kemer’de Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesiyle ilgili bir proje sunduk. İnşallah Kemer’de yapacağımız müzede, buradan çıkacak olan buluntular sergilenecek. Bu müzeyle birlikte Kemer ilçemiz, aslında sualtı arkeolojisinin ve denizciliğin merkezi hâline gelmiş olacak” diye konuştu.

Karaloğlu’ndan Kekova Dalış Turizmi Açıklaması

Kekova’da dalış turizmine ne zaman başlanacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Karaloğlu; “Kekova ile ilgili 2 seneden beri çalışma yapıyoruz. Bakanımıza konuyu aktardık. Kekova’nın kontrollü dalışa açılmasından bahsediyoruz; kontrolsüz bir dalıştan bahsetmiyoruz. Sualtı altı arkeologlarının gözetimi altında bir dalış izninden bahsediyoruz. Bunun için bakanlığımızın çalışması var. Sâdece Kekova’yla ilgili değil, diğer alanlarla ilgili de yeni bir sistem oturtma noktasında çalışmalar var” ifâdelerini kaydetti.

Batığın bilimsel olarak tespitini gerçekleştirdiklerini ifâde eden Prof. Dr. Hakan Öniz; “Batık, günümüzden 3 bin 600 sene önce Kıbrıs Adası’ndan Ege’de bir bölgeye giderken, yolda fırtınaya yakalanarak batıyor. Batığın ana yükü, bakır külçeler… Külçelerin tipolojisinden MÖ 16’ncı yüzyıla âit bir ticâret gemisi olduğu ortaya çıkıyor. Muhtemelen dünyânın en erken endüstriyel ürünlerini taşıyan bir gemi… Bu özellikleriyle bilimsel olarak, dünyâda sualtı arkeolojisi kapsamında çığır açtı diyebiliriz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı