Haberler

Şeker Tezgâhı Olarak Kullanılan Mermerin, 138 Yıllık Mezar Taşı Olduğu Ortaya Çıktı

Antalya´nın Alanya ilçesinde, yıllarca şeker tezgahı olarak kullanılan mermer yassı taş, yeniden kullanılmak üzere depodan çıkarıldığında, düşürülüp kırıldı. Tesâdüfen arkasındaki yazıların fark edildiği mermerin, Rum bir kadına âit, 138 yıllık mezar taşı olduğu anlaşıldı. Restore edilen taş, müzeye kazandırıldı.

Gazipaşa ilçesinden Alanya´ya getirilen ayaklı mermer tezgah, 1960´lı yıllarda Hasan Ciğerci´ye âit dükkânda kullanıldı. Şekerleme üretimi yapan Ciğerci´nin, üzerinde şeker yoğurduğu mermer tezgâh, yaklaşık 15 yıl bunun için kullanıldı. Hasan Ciğerci, 1980 yılında dükkânı akrabası Alaaddin Ciğerci´ye devretti. Alaaddin Ciğerci de bir süre işlettiği dükkânı, sağlık problemleri nedeniyle eşinin kardeşi Ahmet Kurtcepe´ye devretti. Ahmet Kurtcepe, işler kötü gidince 1982 yılında dükkânı kapattı. Malzemelerin bir kısmını dağıtan, bir kısmını da satan Kurtcepe, mermer şeker tezgâhını, Alanya Kalesi içindeki Hisariçi Mahallesi´ndeki evinin deposuna kaldırdı.

Depodan Çıkarılırken Kırıldı

Ahmet Kurtcepe, 2017 yılında mermer tezgâhı tekrar kullanmak için depodan çıkarmaya karar verdi. Tezgâh, taşındığı sırada evin dış kapısındaki eşikten düşürülerek, kırıldı. Birkaç parçaya ayrılan mermer tezgâhın altında, farklı harflerle yazılar olduğunu gören Kurtcepe, durumu Hisariçi Mahalle Muhtarı Mustafa Bayrak´a bildirdi. Bayrak da kırılan parçalardan bâzılarını alarak, Alanya Arkeoloji Müzesi´ne götürdü. Müze yetkilileri, parçaları incelediklerinde, yıllarca tezgâh olarak kullanılan taşın, bir mezar taşı olduğunu belirledi.

Grek Alfabesiyle Türkçe Yazılmış

Mezar taşının parçaları, Ahmet Kurtcepe´den alınarak, Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı´na gönderildi. Yıllarca şeker yoğurmakta kullanılan tezgâhın yüzeyi, şeker tabakasından arındırıldı. Burada 1 ay boyunca temizlenerek, restore edilen mezar taşı, 2017´de ´14 Mayıs Müzeler Haftası´nda Alanya Arkeoloji Müzesi´ne kazandırıldı. Müze yetkilileri, mezar taşının üzerinde; Grek alfabesiyle Türkçe yazılar olduğunu belirtti.

´Kaldırmak İstedik, Devrilip Kırıldı´

Ahmet Kurtcepe, “1960´lı yıllarda Hasan Ciğerci, Gazipaşa´dan takım olarak almış, Alanya´ya getirmiş koymuş. 1980´e kadar Hasan Ciğerci devam etti. Yanında eniştem vardı ortağı. 1980´de ayrıldı, enişteme devretti. Eniştem hastalanınca beni de yanına çağırdı. 1984´e kadar ben devam ettim. Enişte rahmetli olunca, 1 sene daha devam ettim. Baktım yürümüyor, kapattım dükkanı. Tezgâhlar, takımların kimisini sattık; kimisini ona buna verdik. Mermer şeker tezgâhı vardı. Eve getirdim… Aşağı yukarı 10 yıl evde kaldı. Sonra kaldırmak istedik, mermer tezgâh devrildi, kırıldı. Bir baktık, altında yazılar çıktı. Mermer mezar kapağıymış. Görünmüyordu, kenarı sacla kaplı olduğu için. Ters çevirmişler. Üzerinde şeker soğutuyorlardı” diye konuştu.

´Restorasyonu Yaptılar, Müzeye Koydular´

Hisariçi Mahallesi´nin muhtarı Mustafa Bayrak da “Ahmet Kurtcepe, telefonda beni aradı, ´Bir gelir misin?´ dedi. Geldik… Bir mermer tezgâhları vardı, yıllarca lokum döktüğü. Bu tezgâhı, dışarı çıkarırken kırmış. Kırınca arkasında yazılar çıkmış. Bana gösterdi. Ben de bilmediğim için 2 parçasını arabaya koydum, müzeye götürdüm. Müze müdürümüz buna baktı, okudu. ´Bu taşın devamı nerede?´ dedi. Devamını da müzeye getirdik. Restorasyonunu yaptılar, müzeye koydular. Şu anda tarihi bir yapısı da varmış, orada sergilemeye aldılar” dedi.

Mezar Taşının Üzerinde Yazanlar

Mezar taşının üzerindeki yazılardan, 1881 yılında yaşamını yitiren Maria adlı Rum, zengin ve soylu kadına âit olduğu tahmin ediliyor. 138 yıllık olduğu düşünülen mezar taşının üzerinde, Grek alfabesiyle Türkçe dizilimle ´Bu kabirde bulunan, gençliğine doymayan, murâdına ermeyen, atalarının belini büken, Hacı Elefterios oğlu, Paraskeya kerîmesi rahmetli Maria, 1 Kasım 1867 tarihinde deblid olup, 1881 Yulio 18 tarihinde emri dârı Pa(…)a olup, fâni dünyadan ebedî ömre niyaz eyledi. Kerât eden rahmet eylesin´ yazısının yer aldığı anlaşıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı