Haberler

Mısır Piramitlerinin Sırrını Çözecek Keşif

Mısır’da, antik taş ocağı Hatnub’daki arkeolojik incelemeler sırasında; piramitlerin nasıl inşâ edildiğini aydınlatabilecek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu.

Büyük Giza Piramidi’nin yapıldığı döneme âit olduğu düşünülen sistemin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği belirtiliyor.

İngiliz ve Fransız arkeologların bu keşfi, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğine de işâret ediyor.

Makara Düzeneği

Sistem, çok sayıda direk çukuru bulunan ve iki yanında merdivenler olan merkezî bir rampadan oluşuyor.

Arkeologlara göre; bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneğiyle yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini gösteriyor.

Projenin yöneticilerinden ‘Liverpool Üniversitesi Mısıroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Roland Enmarch’, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada; “Keşfettiğimiz sistem, aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasına izin veriyor. Bu da blokları daha hızlı taşıyabilmeniz anlamına geliyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda, taş ocağında yazılar incelenirken tesâdüfen keşfedilen sistemle ilgili bulguların, gelecek dönemde bilimsel yayınlarda yayımlanacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı