Haberler

Kepçe İle Tarlasını Düzelten Çiftçi, Antik Dönem Yapısı Buldu

Karaman’da kepçe ile tarla düzelten bir çiftçi, Roma dönemine âit olduğu sanılan bir yapıyı ortaya çıkardı.

Kadir Birer isimli çiftçi, merkeze bağlı Bostanözü köyünde, babadan kalma yaklaşık 100 metrekarelik tarlayı, hafta sonları gidip dinlenmek amacıyla düzelttirmek istedi.

Kepçe operatörü, tarlada çalışırken sert bir katmana rastladı. Operatör, kırmaya çalıştığı katmanın eski bir yapı olduğunu gördü. Durumun haber verilmesi üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri, çevrede güvenlik tedbiri aldı. Karaman Müzesi yetkilileri de bölgede inceleme yaptı.

Bulunan eserin, Roma dönemine âit bir târihî yapı kalıntısı olduğu sanılıyor.

Yan Yana Örülmüş Kemerler Var

Köy muhtarı Ali Önkol, yaptığı açıklamada; Göksu Nehri’nin kenarında kurulu olan köylerinin çevresinde, birçok târihî kalıntı olduğunu söyledi.

Daha önce söz konusu alanın yakınında târihî kalıntıya hiç rastlanmadığını belirten Önkol, şunları kaydetti:

“Burası küçük bir yer… Tarla sâhibi, düzelttirmek için kepçeci ile anlaşmış. Amacı, birkaç fidan dikerek, ailesiyle hafta sonlarında piknik yapmak. Kepçe operatörü, çıkan kalıntıları görünce hemen jandarmayı aramış. Jandarma ekipleri ile buraya geldiğimizde şaşırdık. Müzeden de yetkililer geldi. Şu an kesin bir şey söyleyemeyeceklerini bize ilettiler. Araştırılıyor… Hamam, su kemeri veyâ toplu bir fırın olabilir. Yan yana örülmüş kemerler var. Hâlâ sapasağlam duruyorlar. Ne kadar büyüklükte, etrâfında başka yapı var mı; araştırma sonucu ortaya çıkacak. İnşallah iyi bir sonuç ortaya çıkar da, köyümüzün adı duyulur ve gelen gidenimiz artar.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı