Haberler

İspanya’da İnsanlar ve Köpeklerin Birlikte Gömüldüğü Neolitik Dönem Mezarları Gün Yüzüne Çıktı

Barselona Üniversitesi´nden araştırmacı Silvia Albizuri (aynı zamanda çalışmanın lideri), köpeklerin Neolitik toplumlara tamamen entegre olduğunu, bu hayvanlara verilen önemin ve ayrıcalığın mezara kadar sürdüğünü belirtti. Albizuri ve ekibi araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz ay “Journal of Archaeological Science”de yayımladı. Rapora göre 24’ten fazla dairesel mezarın yer aldığı alanda bireysel erkek, kadın ve çocuk gömülerinin yanına köpekler dikkatlice yerleştirilmiş. Bu ayrıcalık için seçilen köpekler cenaze töreni sırasında kurban edilmiş. Aynı rapora göre kurban edilen köpeklerin yaşları 1 ila 6 arasında değişiyor. Bazıları ise 1 yaşından daha küçük.

Albizuri’ye göre genç köpeklerin kurban edilmede tercih edilmesi, yerleşimleri korumada veya sürüleri gözetmede tecrübeli olan yaşlı köpeklerin kaybedilmek istenmemesinden kaynaklanmış olabilir. Albizuri, benzer uygulamaların kuzey İtalya ve güney Fransa´daki diğer Orta Neolitik bölgelerde de bulunduğunu, ancak Barselona´nın hemen kuzeyindeki Bobila Madurell mezarlarında diğerlerinden daha fazla köpek olduğunu belirtti.

Bilim insanları, köpeklerin insanlar tarafından ilk önce avlanmada ve ulaşımda kullanıldığını düşünüyor. 10 bin yıl önce insanlar yerleşik yaşama ve tarım yapmaya başladıklarında köpekler, vahşi hayvanlara ve özellikle de evrimsel kuzenleri kurtlara karşı yerleşimleri korumaya başladılar. Ayrıca koyun, keçi veya sığır gibi hayvan sürülerine eşlik etmeyi de öğrendiler. Albizuri, bu köpeklerin sürülere ve yerleşimlere göz kulak olarak Neolitik toplumların ekonomisinde önemli bir rol oynadıklarını ve yarım metre boyunda, yaklaşık 15 kilo ağırlığında olan bu orta büyüklükteki köpeklerin şu anki Pirenelerin (Fransa ve İspanya´yı ayıran dağ silsilesi) çoban köpeklerine benzediğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı