Haberler

Gladyatörler Diyârı’ndaki Mezarlar, Ziyârete Açılıyor

Muğla’nın Yatağan ilçesinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mezarlar, kentin girişinde oluşturulan alanda sergilenecek.

“Gladyatörler Kenti” olarak da bilinen ve birçok medeniyete ev sâhipliği yapan, dünyânın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları, sonunda başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 1 Mart’ta açıkladığı 20 antik kent ve ören yerindeki arkeolojik kazıların, bir yıl boyunca yapılmasına ilişkin projede yer alan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, yeni eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, yaptığı açıklamada; 3 bin 500 yıl öncesine âit yerleşimle ilgili bulgular tespit ettikleri antik kentte, târihin birçok dönemine dâir kalıntılara ulaşıldığını söyledi.

Dünyânın En Büyük Mermer Kenti

Prof. Dr. Söğüt, antik kentin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve Cumhûriyet dönemlerinde de önemini sürdüren, dünyânın en büyük mermer kenti olduğuna dikkat çekerek; Stratonikeia’nın ‘UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi’nde yer aldığını da vurguladı.

Kentteki kazı çalışmalarında, her yıl önemli bilgilere ulaştıklarını anlatan Söğüt; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile arkeolojik değerlerin gün yüzüne çıkmasına yol açacak proje ve kazıların, 12 ay boyunca yürütüleceğini ifâde etti.

Projenin kazı çalışmalarına ve kültür turizmine büyük katkı sağlayacağını belirten Söğüt; “Biz, bu sâyede hem elemanlarımızı verimli kullanacağız hem de çalışmalarımızı ona göre ayarlayacağız. En önemlisi de kentte yıl boyu daha kalabalık bir ekiple çalışarak, önemli verilere ulaşacağız.” dedi.

Pişmiş Toprakların İçindeki Târih

Söğüt, yürütülen kazı çalışmalarında, Roma Dönemi’ne âit bir mezarın duvarı ile lahit teknesini ortaya çıkararak, koruma altına aldıklarını söyledi.

Kentin girişinde, Muğla Müzesi ile farklı bir çalışma yürüttüklerini de anlatan Söğüt; “Biz, kurul kararıyla taşınan mezarların sergilenmesi için bir çalışma başlattık. Lagina ve Stratonikeia’da pişmiş toprakların içerisinde, yaklaşık 4 bin 500 yıla kadar gidebilen mezar örnekleri var. Muğla’ya örnek olacak çok önemli bir projeyi hayâta geçiriyoruz.” diye konuştu.

Kentteki kazı çalışmalarında ortaya çıkan gladyatör mezarlarını, kentin giriş noktasına yerleştirdiklerini söyleyen Söğüt; gladyatörlerin mezar stellerinde, resimleri ile Türkçe ve İngilizce tanıtımların olacağını dile getirdi.

Tunç Çağı’ndan Günümüze

Tunç Çağı’ndan günümüze, tüm mezar örneklerinin yeni oluşturulan nekropol alanında sergileneceğine ve bilgilendirici levhâların olacağına işâret eden Söğüt; “Burada, bir tarafta gladyatör mezarları, her dönemden pişmiş toprak örnekleri ve taşlardan inşâ edilmiş mezarlar var. Yâni burada, bir tarafta gladyatörlerin, bir tarafta arkaik mezarların nekropol alanı, diğer yanda da Bizanslılara âit mezarların olduğu bir nekropol alanı oluşturarak, gruplar hâlinde sergileyeceğiz.” ifâdesini kullandı.

Söğüt, sergilenecek mezarların kazılarda gün yüzüne çıkarılarak, bulundukları yerde korunamayacak durumdaki mezarlardan oluştuğunu ve bunların bu şekilde koruma altına alındığını da aktardı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı