Haberler

Eyüp’te Kepçe İle Yok Edilen Târihî Alanın, ‘Eyüp Ensârî Kültür Vakfı’na Âit Olduğu Ortaya Çıktı

İstanbul’un Eyüp Sultan İlçesi, İslâmbey Mahâllesi’nde, Eyüp Sultan Câmisi yakınlarındaki Bizans ve Osmanlı dönemine âit târihî hamam, geçen hafta iş makinesi ile yerle bir edilmişti.

Târihî hamamın olduğu yerin, iş makinesi ile dümdüz edilerek, inşaat çalışmalarının devâm ettiğini gösteren görüntüler; arkeologların, sanat târihçilerin ve yurttaşların tepkilerine neden olmuştu. Bizans ve Osmanlı dönemine âit târihî hamamın yıkım çalışmalarının görüntülerinin sosyal medyada da yayınlanması üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girerek, çalışmaları durdurdu. Bakanlık, târihî hamamın bulunduğu yerde, tekrar kazı yapılacağını açıkladı.

Çok mu Geç Kalındı?

Eyüp Sultan’da, daha önce otopark olan alanda, inşaat çalışmaları sırasında târihî kalıntılara rastlanılmıştı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri ekipleri devreye girmiş ve arkeoloji kazılarında; geç antik çağ ve Osmanlı devrine âit yapı kalıntıları ile bir mezar taşına ulaşılmıştı. Arkeologlar, mimarlar ve sanat târihçileri, alanda antik bir hamam kalıntısı olabileceğini ifâde ederek, arkeolojik kazıların devâmı yönünde karar vermişti.

İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise, Eyüp Sultan’daki İslâmbey Mahâllesi’nde; 349 ada, 50 ve 12 (Eski: 14-13) parsellerde bulunan târihî kalıntılar için; “söz konusu kalıntının plân vermeyen, küçük boyutta olan, devamlılık arz etmeyen ve yerinde korunmasına olanak bulunmadığı anlaşıldığından” denilerek, inşaata devâm karârı vermişti.

Bu karar üzerine inşaat makineleri ile kazıya devâm edildi ve târihî alan neredeyse dümdüz edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, inşaat çalışmalarının durdurulup kazıların yeniden başlanacağını açıklasa da, bâzı arkeologlar, yüzey üstündeki târihî yapıların yerle bir edildiğini ifâde ederek; “artık çok geç” diyor.

Târihin Katledildiği O Alan, Kime Âit ve Ne Yapılmak İsteniyor?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 13 Kasım 2015 târihinde, Eyüp Sultan’da târihî kalıntıların bulunduğu alanla ilgili dikkat çeken bir karar almıştı.

İBB Meclisi’nin aldığı karardaki “Mülkiyet” başlığının altında ise, “Eyüp İlçesi, 349 ada 50 parselin 991,13 metre kare yüz ölçümünde Eyüp Ensârî Kültür Vakfı mülkiyetinde olduğu ve 22.01.2010 târihinde edinildiği görülmüştür” denildi.

Bizans ve Osmanlı dönemlerine âit târihî hamamın bulunduğu alan, Eyüp Ensârî Kültür Vakfı’na âit… Eyüp Ensârî Kültür Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, inşaat için plân değişikliği istiyor. Vakıf, “bodrum kat taban alanı, zemin kat tabanı alanını geçemez” ile “ zeminde arsa alanının 0.3’ü oranında yeşil alan bırakılacak” şeklindeki plân notlarının iptâlini talep ediyor. Buna karşın, Eyüp Ensârî Kültür Vakfı, parselin tamâmında üç adet bodrum katı yapılabilmesini, 1’inci ve 2’nci bodrum katların konferans ve sergi salonları, 3’üncü bodrum katta da ortak mekânlar yapılmasını talep etti. Târihî kalıntıların dümdüz edildiği alanda, kültür merkezi yapmak isteyen Eyüp Ensârî Kültür Vakfı’nın bu talebi, İBB Meclisi tarafından oybirliği ile Kasım 2015 târihinde onaylandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı