Haberler

Adıyaman’daki Bir Evin Duvarında Kullanılan Taşta, 65 Milyon Yıllık Dev Salyangoz Fosili Bulundu

Adıyaman’da bir evin duvarında kullanılan taşta keşfedilen 65 milyon yıllık dev salyangoz fosili, sökülerek müzeye götürüldü.

Târihî zenginliği ile gündemden düşmeyen Adıyaman, yine ilginç bir olayla gündeme geldi. Gölbaşı ilçesi Çelik köyünde yer alan bir evin duvarında, 65 milyon yıllık dev salyangoz fosili bulundu. Evde 12 yıldan beri duvar taşı olarak bulunan 49 santim uzunluğunda, 36 santim genişliğindeki dev salyangoz fosili, Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından duvardan sökülerek, müzeye taşındı. Günümüzde sıradan bir salyangozun boyutu 7-8 cm iken, bulunan fosil, boyutuyla kendine hayran bıraktı.

Adıyaman Müzesi’nde sergilenen salyangoz fosilinin medyada haber olarak yer almasının ardından, Mehmet Çetiner isimli vatandaş, kendi evinin duvarında aynı şekilde bir taşın olduğuyla ilgili Adıyaman Müzesi’ne bilgi verdi. Müze yetkilileri, bu ihbâr üzerine belirtilen eve giderek, duvardaki salyangoz fosilini inceledi. 2007 yılında bağ evinin su basmasına karşı kullanmak üzere Haydarlı köyünden getirdiği taşı parçalayan Mehmet Çetiner, salyangoz fosilini, duvar taşı olarak kullandı. 12 yıl boyunca duvarda taş olarak kullanılan salyangoz fosili, Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından yerinden söküldü. Ekipler, duvarda iki parça hâlinde bulunan salyangoz fosilini duvardan çıkartıktan sonra, vatandaşın evinin duvarını yeniden ördü.

Adıyaman Müze Müdür Vekîli Mehmet Alkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Asur kaynaklarında ‘nehir kenarındaki kent’ olarak geçen Gölbaşı İlçesi’ndeyiz. 15 gün önce, Adıyaman Müzesi’nde sergilenen salyangoz fosiliyle ilgili medyadaki haberler üzerine, Gölbaşı İlçesi’nde bulunan Mehmet Çetiner adlı şahıs, bizi arayarak, evinin temelinde Adıyaman Müzesindeki fosile benzer bir fosil olduğunu söyledi. Biz, bu ihbâr üzerine Adıyaman’dan yola çıkarak, Çelik köyüne geldik. Çelik köyündeki temele baktığımızda ise müzede bulunan fosille benzer olduğunu gördük. Adıyaman Müzesi’ndeki fosille benzerliğinden dolayı, yine en az 65 milyon yıllık olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Ev sâhibi Mehmet Çetiner, fosili daha önce taş olarak duvarda kullandığını ve salyangoz fosili olduğunu bilmediğini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı