Eski Çağlar

Minotor Efsanesi

Minotor, Yunan mitolojisinde yarı insan yarı boğa olan ve Yunanca “Minos’un Boğası” anlamına gelen efsanevi yaratıktır. Fakat unutulmamalıdır ki, bu doküman, efsanenin hikâye kısmıdır.

Karakterler

Theseus: Minotor’u öldüren Atina’nın veliahtı, daha sonra kralı.

Ariadne: Theseus’a âşık olan kral Minos’un kızı.

Aigeus (Egeus): Theseus’un babası, Atina’nın kralı.

Aithra (Ethra): Theseus’un annesi.

Minos: Girit Kralı.

Pasiphae: Minos’un karısı.

Daidalos: Labirenti inşa eden mimar.

Poseidon: Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı.

Efsane

Atina kralı Egeus, çeşitli kadınlarla evlenmesine rağmen çocuğu olmaz. Bunun üzerine Troezen kralının kızı Ethra ile evlenir ve EthraMinotor Troezen’de hamile kalır. Ancak Egeus, Theseus’un doğmasını beklemeyerek Atina’ya geri döner. Dönmeden önce de, sandalet ve kılıcını dev bir kayanın altına bırakır. Ethra’ya da: “Çocuk büyüdüğünde emanetlerini alınca, hanedana mensup olduğunu ispatlayabilecek” der.

Theseus büyür ve gerçekten kayayı kaldırarak babasının emanetlerini alır. Annesi, oğluna gerçek kimliğini açıklayınca da genç Theseus, Atina’ya doğru yola çıkar. Dönemin şartları gereğince yolda birçok haydut, vahşi hayvan ve türlü türlü tehlikeler vardır. Theseus hepsinin üstesinden gelmeyi başarır ve Atina’ya varır.

***

Girit’te hüküm süren güçlü kral Minos, gücünü kanıtlamak için denizler tanrısı Poseidon’dan ona kurban etmek üzere bir boğa vermesini ister. Posedion boğayı Minos’a verir. Fakat hayvan, Minos’un hoşuna gider ve Minos, boğayı kurban etmez. Bunun yerine başka bir boğayı kurban eder. Poseidon bunu fark ettiğinde çok sinirlenir ve Minos’un karısını boğaya âşık eder. Minos’un karısı Pasiphae, boğayla çiftleşir ve boğa başlı, kuyruklu ama insan bedenli Minotor doğar. Minotor herkese zarar veren bir yaratıktır ve bunun üzerine mimar Daidalos’un yaptığı bir labirentin içine kapatılır.

 ***

Girit kralı Minos’a yenilen Atinalılar, daha önceden yaptıkları barış anlaşması uyarınca dokuz(bu rakam, efsanenin muhtelif versiyonlarında değişebilmektedir) yılda bir, yedi genç erkek ve yedi genç kızı Minotor’a kurban olarak gönderirler. Kurbanları götüren gemi, siyah yelkenlidir. Theseus Minotor’u yenip, bu kurban işine bir son vermek istemektedir. Babası vazgeçirmeye çalışsa da, sonunda bir şartla buna izin verir. Eğer Minotor’u öldürebilirse, Atina’ya dönerken, gemiye siyah yelkenler yerine beyaz yelkenler takacaktır.

Kurbanlar ve Theseus, Girit’e geldiklerinde, onları labirente götürürler. Minos’un kızı Ariadne, kurbanlar halka gösterilirken Theseus’a âşık olur ve Theseus’a labirentten çıkabilmesi için basit bir strateji önerir. Bu öğüdü, kıza, labirentin yapımcısı olduğu için Daidalos vermiştir. Buna göre Theseus, kızın verdiği ipliği labirentin girişine bağlayacaktır ve dönerken ipi takip ederek çıkışı bulabilecektir. Theseus labirente girdiğinde Minotor’u uyurken yakalar ve onu öldürür. Theseus, Atinalı kurbanlar ile ipi takip ederek çıkışa ulaşır ve Ariadne’yi de yanına alıp Atina’ya doğru yola koyulur. Ancak beyaz renkli yelkenleri açmayı unutmuştur. Kıyıdan siyah renkli yelkenleri gören babası Egeus, oğlunun öldüğünü düşünerek Ege Denizi’ne atlayarak intihar eder. Ege Denizi adının da, buradan geldiği söylenir. Theseus, Atina kralı olur.

Minotor efsanesinin ana konusu, bir gencin çeşitli güçlüklerle baş ederek ergenliğe, güce erişmesidir. Mitolojilerde çokça rastlanıldığı üzere erkekliğe giden yol; gurur, kahramanlık ve hüzünlerle kaplıdır. Theseus da, Atina’ya giderken haydutları yener ve gücünü gösterir; Minotor’u öldürür, halkın gururu ve kahramanı olur; babasını kaybeder, hüzünlere gark olur…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gürkan Canpolat

Alternatif Tarih'in kurucularından. Teknik altyapı ve destek hizmetini sunmaktadır. İstanbul ve Celal Bayar'da tarih okudu. Asıl mesleği bilişim sektörü üzerinedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı